8 czerwca
czwartek
Medarda, Maksyma, Seweryna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kirgistan: milicja naszła kościół podczas Mszy

Ocena: 0
249

W Kirgistanie, w mieście Tałas podczas Mszy do kościoła wkroczyła milicja wraz z urzędnikami. Dwie siostry franciszkanki zostały oskarżone o nielegalną działalność religijną i nałożono na nie grzywnę.

fot. Vatican Media

Do wydarzenia doszło 26 marca w kościele św. Mikołaja. Najście służb państwowych zostało uzasadnione jako kontrola parafii. „Nielegalną działalność religijną” stanowiło m.in. to, że siostra Daniła Czincziłowa przeczytała podczas liturgii czytanie. Według miejscowego milicjanta na taki udział w Mszy siostra powinna mieć specjalne pozwolenie dla „zagranicznego misjonarza” od Urzędu ds. Wyznań. Nie pomogło tłumaczenie proboszcza, o. Aleksandra Kana SJ, że czytanie może być odczytane przez każdego z parafian, a dla posługi kapłańskiej zarezerwowane jest głoszenie kazania i przewodniczenie liturgii. Milicjant wymierzył siostrom franciszkankom karę w postaci grzywny o wartości 90 $.

Siostra Daniła i siostra Ewa na co dzień są pracownikami Caritas. Parafia w Tałasie została założona w 2005 roku i liczy kilkadziesiąt osób. W 2019 w Tałasie został konsekrowany pierwszy po latach komunizmu kościół katolicki w Kirgistanie. Tymczasem w miejscowych mediach już ukazała się informacja, że „w Tałasie obcokrajowcy głosili nielegalnie katolicką ideologię”. Moim zdaniem doszło do tego, ponieważ miejscowi urzędnicy bardzo słabo znają kirgiskie prawo, a jeszcze mniej zwyczaje rożnych organizacji religijnych, a z drugiej strony milicjanci małym kosztem chcą się wykazać sukcesami w walce z religijnym ekstremizmem. W całym Kirgistanie żyje kilkuset katolików. Istnieje 9 parafii, gdzie służy 10 jezuitów, wśród nich Apostolski Administrator Kirgistanu O. Antoni Corcoran, 1 ksiądz diecezjalny i 11 zakonnic. Kościół Katolicki jest mało znany, więc łatwo wziąć go za cel ataku

- mówi br. Damian Wojciechowski SJ, dyrektor kurii Administratury Apostolskiej Kirgistanu. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 czerwca

Piątek - IX Tydzień zwykły
Pan dźwiga poniżonych.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter