6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kiedy jesteś najpiękniejsza?

Ocena: 5
783

– Kobiety są jak otchłań, gdy chodzi o miłość: zawsze jest jej im za mało – mówił o. Piotr Zajączkowski OFM Cap. z Zakroczymia uczestnikom wielkopostnego dnia skupienia dla pracowników Kurii Diecezjalnej i instytucji centralnych diecezji płockiej.

fot. Pixabay.com

Biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy modlili się wspólnie we wtorek 11 kwietnia na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

O. Piotr Zajączkowski OFM Cap. z Zakroczymia wygłosił dwie konferencje, dotyczące mężczyzn i kobiet. Uznał, że najbardziej podstawową tożsamością człowieka jest jego płeć. W przypadku mężczyzn ich najważniejszym zadaniem jest ojcostwo. – Mężczyzna, który nie jest ojcem, nie jest sobą. Ojcostwo to postawa, to prowadzenie drugiego człowieka do dojrzałości. Mężczyzna jednak nie rodzi się ojcem, musi się tego nauczyć, aby być oparciem dla innych – głosił kapucyn.

Wymienił także pięć warunków do stania się ojcem. Na pierwszym miejscu znalazły się międzyludzkie relacje; na drugim umiejętność podejmowania decyzji, trzecia była władza, czyli wzięcie odpowiedzialności za innych, aby im służyć; następne miejsce zajęła walka na rzecz dobra, a piąte – miłość do ludzi. – Warto uczyć się ojcostwa od Ojca niebieskiego – podkreślił rekolekcjonista.

O. Zajączkowski zwrócił też uwagę, że kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn nie muszą uczyć się macierzyństwa. Jednak być kobietą jest trudniej niż być mężczyzną, bo „to bardziej boli”. Uznał też, że kobiety „egzystują w relacji”, „rozświetlają samotność mężczyzny, jego skupienie się na sobie”. Są wprawdzie „piękne wewnętrznie”, jednak często towarzyszy im lęk, że nikt ich nie pokocha. Ta niewiara bierze się stąd, że grzech Ewy był „grzechem manipulacji”.

– Kobiety są jak otchłań, gdy chodzi o miłość: zawsze jest jej im za mało. Dlatego często budują relacje za wszelką cenę. Chcą zawłaszczać innych. Kobieta jest najpiękniejsza wtedy, gdy nie jest skupiona na sobie, ale daje miłość – konkludował zakonnik.

W programie dnia skupienia dla pracowników instytucji diecezjalnych była Msza święta w zabytkowym kościele, której przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, a koncelebrował ją biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Ponadto miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Uczestnicy spotkania modlili się też Koronką do Miłosierdzia Bożego.

W wielkopostnym dniu skupienia w Sierpcu wzięło udział kilkadziesiąt osób, duchownych i świeckich – pracowników Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego, Caritas Diecezji Płockiej, Muzeum Diecezjalnego, Archiwum Diecezjalnego, Wyższego Seminarium Duchownego, Katolickiego Radia Diecezji Płockiej i domu biskupiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter