13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Pell: zawsze wierzyłem, choć czasami nie rozumiałem

Ocena: 5
850

„Czasami nie rozumiałem, co robi Opatrzność, ale zawsze wierzyłem, że Bóg jest obecny we wszystkich tych wydarzeniach" – mówi kard. George Pell, były prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii. We wtorek, 8 czerwca skończył 80 lat. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego powraca przede wszystkim do ponad rocznego pobytu w więzieniu. Trafił tam na podstawie fałszywych oskarżeń o nadużycia. Na uniewinnienie musiał czekać 404 dni. W więzieniu – jak przyznaje – przekonał się o potrzebie wytrwałości i znaczeniu rzeczy najbardziej podstawowych, takich jak wiara i przebaczenie.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

Kard. Pell opowiada, że w więzieniu zdecydował się na pisanie dziennika. Przede wszystkim ze względów historycznych, bo dziś rzadko się zdarza, by kardynał został uwięziony. Z drugiej strony wiedział, że pisanie dziennika jest też dobrą terapią.

To samo czynił na przykład św. Paweł, kiedy był uwięziony

– mówi hierarcha.

Moja wiara i modlitwa miała wpływ na moje przeżywanie uwięzienia. To kompletnie zmienia położenie więźnia. Często to dziś powtarzam, że mój pobyt w więzieniu był sprawdzianem dla wiary chrześcijańskiej. Okazało się jak ona sprawdza się w praktyce. Ja jestem tego żywym przykładem, że to czego uczy Kościół o modlitwie, łasce, cierpieniu rzeczywiście funkcjonuje. Zwłaszcza fakt, że możemy wykorzystać nasze osobiste cierpienia dla jakiegoś dobra, jednocząc je z męką Chrystusa. Jako chrześcijanie wiemy, że dzięki Jego męce zostaliśmy odkupieni. O tak, ta świadomość znaczenia naszego cierpienia zmienia wszystko.

– podkreśla kardynał.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim w swe 80-te urodziny, kard. Pell po raz kolejny wezwał do wykorzenienia nadużyć seksualnych względem nieletnich. Są one rakiem na ciele Kościoła. Podkreślił, że w Australii zostały podjęte działania, by wyeliminować tę plagę. Wszyscy jednak biskupi i kapłani muszą zrozumieć, że nie można pozwolić, by ten skandal znów się powtórzył. Dodał on zarazem, że te bolesne wydarzenia świadczą o naszej niewierności względem nauczania Jezusa.

Gdyby przestrzegano wszystkich przykazań, nie doszłoby do takiej sytuacji

– dodaje kard. Pell.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter