26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kapłan z Jerozolimy nauczał o darze umiejętności

Ocena: 0
602

W sobotę wieczorem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbyła się kolejna odsłona rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”. O działaniu Ducha Świętego przybyłej młodzieży opowiedział ks. Mario Cornioli – kapłan posługujący na misjach w Łacińskim Patriarchacie Jerozolimy.

Marcowy prelegent podkreślił, że Duch Święty jest tym, który uzdalnia człowieka do przemienienia swojego życia na Boży obraz i podobieństwo. Wskazał, że dar umiejętności jest w tym względzie bardzo ważny.

– On pomaga nam zrozumieć Boże cuda. Duch Święty otwiera w nim nasze oczy na piękno stworzenia. To dar umiejętności pozwala, by w naszym sercu zrodziły się uczucia zachwytu i wdzięczności za Boże dzieła – tłumaczył.

Włoski misjonarz zachęcił młodych do tego, by dostrzegli, że pośród całego stworzenia Bóg stworzył także każdego z nich. – To właśnie dzięki omawianemu darowi Ducha Świętego możemy zobaczyć, że jesteśmy dobrzy i piękni. Ilu z nas dziękuje Bogu za to, że takimi właśnie nas stworzył? Spróbujmy! – zaapelował.

Dodał, że z daru umiejętności wynika także odpowiedzialność za wszystko, co Bóg stworzył, a następnie ofiarował człowiekowi. – Jesteśmy odpowiedzialni za dzieło stworzenia, gdyż wszystko to zostało nam powierzone, aby z tego korzystać, tego strzec i by przynosiło to jak najlepsze owoce – uwrażliwił, dodając, że współczesne niszczenie przyrody czy marnowanie zasobów dowodzi, że ludziom brakuje daru umiejętności.

W tym kontekście konflikty w Ziemi Świętej duchowny określił "ogromną raną w sercu stworzenia" – zarówno w postaci braku zgody, jak i niechęci czy urazów w sercach ludzkich. – To jednak nie może nas przerażać. Dlatego właśnie potrzebujemy ludzi oświeconych przez Ducha Świętego. Prośmy o dar umiejętności, by mogła zostać przezwyciężona nasza duchowa ślepota i głuchota na prawdę – stwierdził.

Prelegent zaznaczył, że chrześcijan mieszkających w Ziemi Świętej trzeba wspierać – zarówno pracą misyjną, jak i modlitwą. – Oni są pomostem między Wschodem i Zachodem. Bo mają język, kulturę i literaturę identyczną jak ich bracia muzułmanie. Ale mają też wartości chrześcijańskie i ich obecności tam trzeba strzec i bronić, bo to podstawa pokoju – ocenił.

W czasie spotkania ks. Cornioli mówił wiele o drogach budowania pokoju, zarówno w Ziemi Świętej, jak i na całym świecie. Wskazywał, że takie działanie należy zacząć od samych siebie poprzez zaprowadzenie pokoju w konfliktach, które są w człowieku.

– Aby być skutecznym narzędziem pojednania, trzeba najpierw pojednać się z samym sobą. Wtedy dopiero staniemy się narzędziem w ręku Ducha Świętego, by pojednywać innych. Trzeba też umieć zostawić miejsce Duchowi Świętemu. On na pewno podpowie, jak budować najlepsze drogi i mosty dla pokoju – mówił.

Ks. Cornioli zaznaczył, że współcześni ludzie zapomnieli o bardzo ważnym czasowniku – "dzielić się". – Trzeba pamiętać, że to, co Bóg daje mi każdego dnia, jest wystarczające nie tylko dla mnie, ale także i dla drugiego. Musimy na nowo odkryć ten czasownik, by lepiej przeżywać nasze braterskie relacje! – wezwał.

Dodał, że tylko miłość i prawdziwe otwarcie się na bliźniego jest w stanie przezwyciężyć podziały między ludźmi. – Tylko miłość może zapalić na nowo światło tam, gdzie żyjemy. Do takiej miłości dochodzi się poprzez paschę. To droga nawrócenia, które wymaga walki i odwagi. To droga Wielkiego Postu, jaką daje nam w tym momencie Kościół – powiedział.

W marcowym spotkaniu w łagiewnickim sanktuarium czynnie uczestniczyli przedstawiciele Wspólnoty Emmanuel, która wspomaga parafie w organizacji wydarzeń misyjnych. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił chór Światowych Dni Młodzieży.

Kolejne spotkania w ramach cyklu „Ogień dla nas i całego świata” odbędą się 8 kwietnia i 13 maja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter