10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasnogórskie świętowanie Narodzin NMP

Ocena: 0
199

„Urodziny” Matki Bożej, nazywanej też w tradycji polskiej Siewną to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt i jeden z ważniejszych odpustów na Jasnej Górze. 

Fot. Facebook/Jasna Góra

Jasnogórska Bazylika jest pod wezwaniem Narodzenia Maryi. 8 września wspominana jest pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r., której dokonał tu Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda.

Msza św. odpustowa celebrowana będzie z udziałem częstochowskiej Kapituły Archikatedralnej, obchodzącej tego dnia swoje święto patronalne o godz.11.00 w Bazylice. Uroczystości odpustowe potrwają do wieczora. O 18.30 rozpocznie się procesja eucharystyczna, a po niej sprawowana będzie Msza św. Tradycyjnie w święto Narodzenia paulińscy bracia i klerycy ponowią zakonną profesję, składając śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Jeden z najstarszych odpustów jasnogórskich związany jest z dniem koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Dziś przypada 306. rocznica papieskiej koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej diademami Klemensa XI. Odbyła się ona na Jasnej Górze 8 września 1717 r. i była wydarzeniem o wyjątkowej randze w dziejach kultu religijnego w Polsce. Uroczystość miała wielkie znaczenie przede wszystkim duchowe, ale także polityczne, patriotyczne, narodowe i społeczne. Akt koronacji dopełnił ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Królową Korony Polskiej dokonane przez króla Jana Kazimierza w 1656 r. Wyjątkowość tego aktu polegała na tym, że to najwyższy autorytet w Kościele, papież, potwierdził ten tytuł Maryi i wiązało się z tym ozdobienie Obrazu koronami Kapituły Watykańskiej. Była to pierwsza taka koronacja poza Rzymem.

Jako owoc pierwszej papieskiej koronacji Cudownego Obrazu z inicjatywy paulinów w 1718 r. powstało Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Zostało reaktywowane w 2013 r. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Matce Najświętszej. Do zadań członków Bractwa należy m.in. codzienna modlitwa różańcowa za papieża, paulinów i pielgrzymów jasnogórskich. Jako czciciele Matki Bożej szerzą Jej chwałę poprzez różne wspólnoty wyrosłe z zawierzenia Maryi. Od ponad dwóch dekad rozwija się kult związany z Zawierzeniami Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski - spotkania odbywają się na Jasnej Górze w każdą pierwszą sobotę miesiąca i gromadzą rzesze wiernych z Polski i z zagranicy. Dziś Bractwo obchodzi święto patronalne.

Dziś przypada też 77. rocznica aktu oddania narodu polskiego Niepokalanemu Sercu NMP, który zainicjował Prymas Polski kard. August Hlond. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonanego przez Piusa XII w 1942 r., którego inspiracją były objawienia fatimskie.

Podczas objawień w Fatimie w 1917 r. Matka Boża przekazała dzieciom, że dla ratowania grzeszników przed piekłem należy m.in. wprowadzić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Maryja prosiła także o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu sercu. Wyjaśniała, że "jeśli Rosja nawróci się, zapanuje pokój, jeżeli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świcie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła".

Kościół w Polsce, pozostający pod okupacją niemiecką i sowiecką, nie mógł włączyć się oficjalnie w akt dokonywany przez Piusa XII. Zaraz po zakończeniu wojny biskupi, zgromadzeni na swej pierwszej konferencji na Jasnej Górze w październiku 1945 r., podjęli decyzję dokonania aktu na ziemi polskiej w rok później. O ile Pius XII błagał przede wszystkim Maryję o przywrócenie ludzkości upragnionego pokoju i wolności, to biskupi polscy, dziękując Maryi za dar pokoju, postanowili prosić ją o opiekę nad Kościołem i ludzkością — w duchu wielowiekowej tradycji narodowej, naznaczonej m. in. ślubami lwowskimi króla Jana Kazimierza w czasie potopu szwedzkiego. Prymas August Hlond był wielkim czcicielem Maryi, czemu dał wyraz jeszcze w okresie II Rzeczypospolitej m.in. poprzez akademickie śluby jasnogórskie z 1936 r. W uroczystym ślubowaniu, 8 września 1946 r. wziął udział cały Episkopat i ponad milion wiernych.

Augusta Hlonda, nauczyciela zawierzenia Matce Najświętszej, przypomina też wystawa plenerowa na murach. Ekspozycja zatytułowana „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję” ukazuje, że proroctwo to wypowiedziane przez kard. Hlonda równie bliskie były zarówno Prymasowi Wyszyńskiemu, jak i Janowi Pawłowi II, wypełniało się za pasterzowania bł. kard. Wyszyńskiego i później w wymiarze Kościoła powszechnego Jana Pawła II. Prymas Tysiąclecia często przywoływał Hlondowe słowa: „Walczcie i pracujcie pod patronatem Błogosławionej Maryi Dziewicy. Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Dziewicy!”. Gdy papieżem został kard. Karol Wojtyła, Prymas Wyszyński był przekonany, że zwycięstwo Matki Bożej dokonuje się również w wymiarze Kościoła powszechnego: „spełnia się na moich oczach proroctwo Augusta Hlonda, że przez Matkę Bożą przyjdzie zwycięstwo”. Papież Jan Paweł II, w swoim testamencie napisał: „Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję - zwykł powtarzać Prymas Tysiąclecia słowa swego poprzednika kard. Augusta Hlonda”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter