29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak wyglądało życie w rodzinie Łucji dos Santos?

Ocena: 5
3780

– Łucja mówiła o swoich rodzicach z ogromnym szacunkiem. Nigdy nie żaliła się na swoją matkę, choć ona była dla niej surowa, zwłaszcza wtedy, gdy Łucja przeżywała objawienia – mówił o. Stanisław Fudala OCD o fatimskiej wizjonerce. Prelekcja odbyła się w ramach XX Dni Duchowości ze Świętymi Karmelu.

Ojciec Stanisław Fudala OCD w wystąpieniu „Siostra Łucja – świadek objawień fatimskich” w kilku słowach przywołał informacje na temat rodziny, z której pochodziła wizjonerka. – Łucja mówiła o swoich rodzicach z ogromnym szacunkiem. Nigdy nie żaliła się na swoją matkę, choć ona była dla niej surowa, zwłaszcza wtedy, gdy Łucja przeżywała objawienia – mówił prelegent. – Rodzice Łucji odnosili się do siebie z ogromnym szacunkiem, a ich małżeństwo nie „odbywało się” za zamkniętymi murami własnych spraw. Tworzyli dom otwarty dla wszystkich, nawet wtedy, gdy wymagało to od nich wielu wyrzeczeń i poświęceń – dodał o. Fudala.

Prelegent mówił, że wieczory w rodzinie Łucji upływały pod znakiem edukacji. Cała rodzina zbierała się przy stole i spędzała czas na wspólnej nauce. W dniu swojej pierwszej spowiedzi Łucja powierzyła się opiece Najświętszej Maryi Panny. Od tamtej pory jej relacja z Matką Bożą była jeszcze bliższa.

Nawiązując do objawień Matki Bożej i pytania Maryi o to, czy dzieci zechcą pokutować w intencji grzeszników, powiedział, że rodzina Łucji została wydana na ciężkie próby. Matka Łucji nie była gotowa na to, aby uwierzyć słowom najmłodszej córki, wizjonerki. Podobnie jej ojciec nie chciał mieć nic wspólnego z objawieniami. O. Fudala dodał, że Franciszkiem, Hiacyntą i Łucją wyjątkowo wstrząsnęła wizja piekła, którą zobaczyli w lipcu 1917 roku, a Łucja wielokrotnie była pouczana przez Matkę Bożą na temat nabożeństwa do Jej Niepokalanego Serca.

„Maryja, nasza siostra” to wykład, który wygłosił z kolei o. dr hab. Marian Zawada OCD. W swoim wystąpieniu podkreślał, że chrześcijanie przywykli do nazywania Maryi królową i matką, jednak tytuł „siostry” jeszcze nie stał się przedmiotem dyskusji teologicznej.

– Rozumienie Maryi jako siostry możemy rozpocząć od uświadomienia sobie, że ona posiadała własną rodzinę. To wymiar historyczny i naturalny. Ona była dzieckiem określonego czasu i kultury – mówił prelegent. – Maryja jest siostrą w sposób szczególny dla tych, którzy wybierają jej bliskość i pośrednictwo w dziele uświęcenia – dodał. O. Zawada podkreślił, że są tacy ludzie, którzy chcą razem z Matką Bożą kroczyć w stronę Jezusa. – Są to ludzie, którzy tworzą z nią siostrzaną więź, charakteryzującą się determinacją wiary – wyjaśnił. Prelegent dodał, że dobrze pojmowana więź z Matką Bożą w żaden sposób nie przyćmiewa i nie umniejsza osoby Jezusa.

– Gdy mówimy, że Maryja jest pełna łaski, jeszcze bardziej powinniśmy podkreślać, że jest także pełna człowieczeństwa – zwrócił się do zebranych o. Zawada OCD. – Mówiąc o Maryi jako siostrze, uczymy się jej obecności w naszym życiu. Ona jako siostra może być jeszcze bliżej naszych spraw – zakończył.

XX Dni Duchowości ze Świętymi Karmelu odbyły się w dniach 11-12 maja w Krakowie. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Z Maryją do zjednoczenia z Bogiem” i odbyło się w przeddzień 100. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie. Organizatorem spotkania był Karmelitański Instytut Duchowości we współpracy z Katedrą Historii Duchowości UPJPII. XX Dni Duchowości Karmelitańskiej odbyły się przy ul. Rakowickiej 18a w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter