19 stycznia
piątek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak wierzymy?

Ocena: 0
735

Do kościoła chodzimy mniej licznie, za to bardziej świadomie, częściej chrzcimy, rzadziej bierzmujemy. Oto raport o stanie naszej wiary.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Przygotował go Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W roku 2016 w niedzielnych Mszach Świętych uczestniczyło 36,7 proc. zobowiązanych do tego katolików, a do Komunii Świętej przystąpiło 16 proc. spośród tych, którzy powinni to uczynić. W stosunku do 2015 r. wskaźnik dominicantes – wiernych liczonych na Mszy w niedzielę – spadł o ponad 3 proc., a comunicantes – przyjmujących wtedy Komunię Świętą – o 1 proc.

 

Mniej, ale bardziej

– Spadek liczby uczęszczających na niedzielne Eucharystie to nic nowego – komentuje prof. Krzysztof Koseła, badacz naszej religijności i dziekan Wydziału Filozofii i Socjologii UW. – Trend, który w badaniach ISKK, robionych jednego dnia, ujawnił się tak gwałtownie, nie ma odzwierciedlenia w badaniach robionych systematycznie co miesiąc przez CBOS. Na zjawisko to należy patrzeć jako na powolną zmianę.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (640), 14 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 stycznia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły