4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Istota życia konsekrowanego

Ocena: 5
1114

Życie konsekrowane samo w sobie jest apostolstwem, jedną z form mówienia o Bogu. - mówi s. Jolanta Olech SJK, sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, w rozmowie z Moniką Odrobińską

 

fot. pixabay.com/CC0

W Polsce działa 105 zrzeszonych żeńskich zgromadzeń zakonnych plus ok. 40 niezrzeszonych. Czym się zajmują?

Przede wszystkim są; życie konsekrowane samo w sobie jest apostolstwem, jedną z form mówienia o Bogu. Ale też prowadzą wiele dzieł i działają w wielu przestrzeniach życia religijnego i społecznego: są katechetkami, prowadzą żłobki, przedszkola i szkoły, internaty i akademiki, domy dziecka, ośrodki wychowawcze czy socjoterapeutyczne, domy opieki dla osób starszych, niepełnosprawnych.

Prowadzą działalność charytatywną, odpowiadając na potrzeby przychodzących do naszych wspólnot, ale też poprzez działalność zorganizowaną, jak kuchnie dla bezdomnych, wspierają ich w wychodzeniu z kryzysu bezdomności, przygotowują zagubioną młodzież do zawodu, pomagają kobietom zarabiającym na życie na ulicy. Siostry spotkamy też w roli pielęgniarek i lekarzy, niektóre zgromadzenia prowadzą przychodnie i chyba nawet jeden szpital. Po upadku komunizmu silny akcent kładziemy na prowadzenie ośrodków odnowy duchowej, jak np. różne formy domów rekolekcyjnych.

 

Odradzają się indywidualne formy życia konsekrowanego i instytuty świeckie, jaka jest ich rola?

Określenie „życie konsekrowane” ma zaledwie kilkudziesięcioletnią tradycję, ale ludzie oddający swe życie Bogu byli w Kościele od początku jego istnienia. To określenie dzisiaj skupia w sobie różne formy służby Bogu i człowiekowi, podporządkowania Bogu wszystkich swoich planów. Najliczniejszą, choć obecną ledwie 150 lat, formą życia konsekrowanego są zgromadzenia żeńskie czynne, zaangażowane w bezpośrednią pracę apostolską w Kościele. Najstarszą formą są klasztory kontemplacyjne i formy indywidualne.

Ostatnio rzeczywiście odradzają się formy dziewic i wdów konsekrowanych, pustelników, których tradycja sięga antyku. Te osoby chcą służyć Bogu w strukturach diecezjalnych, oddają się więc do dyspozycji biskupa miejsca. Tradycja pustelnicza jest równie starą, co zradykalizowaną formą życia konsekrowanego. W Polsce żyje teraz pięcioro pustelników.

Instytuty świeckie z kolei zrzeszają osoby, które pozostają aktywne w domu, pracy i życiu społecznym, a jednocześnie swoją pracą i życiem świadczą o chrześcijaństwie, życiu zaangażowanym religijnie. Niektóre działają jawnie, mają struktury, odbywają zjazdy, inne nie.

Form życia konsekrowanego jest wiele i będzie ich przybywać, bo to nie monolit, ale samo życie. Przychodzą kolejne pokolenia z nowym spojrzeniem na świat i na swój sposób oddają życie Bogu.

 

Czego wierni mogą się uczyć od osób konsekrowanych?

To pytanie podchwytliwe, bo uczyć się możemy od siebie nawzajem. Istotą życia konsekrowanego jest mówienie bez słów o realnej obecności Boga w naszym życiu. Już samo oddawanie Mu się do dyspozycji we wszystkich wymiarach życia świadczy o tej obecności. My zakonnice nie uważamy się za doskonały wyraz świadectwa o Bogu. Jesteśmy świadome, że świeccy czasem wyprzedzają nas na drodze do nieba. Nie chodzi o konkurowanie, ale o świadomość, że możemy się wzajemnie wspierać, od siebie się uczyć, jak żyć lepiej, w sposób bardziej ewangeliczny, przejrzysty.

 

Pokutuje mit siostry jako osoby niższej kategorii w strukturach Kościoła. Na czym naprawdę polega godność kobiety konsekrowanej?

Godność kobiety podkreślał już Pius XII, potem Jan XXIII, Paweł VI, ale najwięcej Jan Paweł II. Historia nie była dla nas łaskawa, ale to się zmienia. Paweł VI na zakończenie Soboru Watykańskiego II wystosował orędzie do kobiet, w którym radował się, wraz z całym Kościołem, że nadeszła dla kobiet nowa era uznania i pełnego włączenia ich w życie Kościoła i społeczeństwa. Nie znaczy to, że kobiety mają być jak mężczyźni, ale mają być na równi z nimi traktowane. Przecież „mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Bóg – równych w godności – i obojgu im powierzył odpowiedzialność za świat. Jako kobiety i mężczyźni mamy różne zadania, komplementarne, ale i równą odpowiedzialność za ich wypełnianie.

Przez wieki kobieta postrzegana była jako człowiek niższej kategorii, ale to się zmieniło i ciągle się zmienia. Dziś kobieta ma prawa do godności i uczestniczenia w życiu społecznym, politycznym, zawodowym, acz nie bez oporów. W przypadku kobiet konsekrowanych nie chodzi o to, że siostry nie chcą podejmować tzw. niższych prac. To nie od rodzaju posługi zależy jej wartość, ale – jak mówiła założycielka urszulanek św. Urszula Ledóchowska – od intencji i zaangażowania, z jakimi człowiek je wykonuje. Siostra posługująca w kuchni w niczym nie jest gorsza od pracującej na uczelni. Chodzi jednak o szacunek do osoby.

Czy młody ksiądz odezwałby się z góry do swojej matki, która mu pierze i gotuje? Posługującej mu zakonnicy także nie powinien traktować jako służącej. My same też nie możemy pozwalać sobie i innym na przekraczanie pewnych granic. W sumie jednak trzeba podkreślić, że żyjemy w czasach pod tym względem szczególnych i osobiście wdzięczna jestem Bogu za zmiany, którym patronowali współcześni papieże z Franciszkiem włącznie. To napełnia radością i nadzieją.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter