7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Indyjski biskup został pustelnikiem: świat potrzebuje radykalizmu Ewangelii

Ocena: 4.6
293

Kurię biskupią zamienił na życie w pustelni. Mowa o 59-letnim indyjskim biskupie Jacobie Murickenie, który w sierpniu został pustelnikiem. Powtarza on, że modlitwa może przemienić świat, który potrzebuje radykalizmu Ewangelii. Dla syromalabarskiego hierarchy wzorem jest św. Franciszek z Asyżu, znany ze swej prostoty i surowego trybu życia.

Fot. pixabay.com/CCO

Duchowny należy do Kościoła Wschodniego, który jest zjednoczony z Rzymem. Po raz pierwszy głośno stało się o nim sześć lat temu, gdy oddał nerkę choremu Hindusowi. Teraz indyjskie media szeroko pisały o jego staniu się eremitą.

W najnowszym wywiadzie bp Muricken wyznaje, że codziennie spędza osiem godzin na modlitwie – liturgicznej i osobistej. Pierwszą odmawia o godz. 3 w nocy. Resztę czasu poświęca na studium biblijne, pracę i pisanie. Strój biskupi zamienił na pomarańczową tunikę, charakterystyczną dla hinduskich ascetów.

Wyznaje, że inspirację do zmiany swego stylu posługi w Kościele znalazł na modlitwie. Natchnienie przyszło po pięciu latach bycia biskupem pomocniczym, ale do jego realizacji musiał dojrzeć, upewniając się w sercu, że było to wołanie samego Boga. Motywując swój wybór, zauważa, że „współcześnie żyjemy w społeczeństwie, w którym każda chwila musi być wypełniona projektami, aktywnością i hałasem. Jest to czas ciągłego ruchu, zawsze z ryzykiem robienia dla samego robienia. A dziś trzeba raczej «być» niż próbować «robić»”. Pustelnik, który zachował tytuł biskupi, podkreśla, że „pośród materialnych wygód człowiek doświadcza duchowej pustki. Nieobecność Boga w naszej codzienności wyniszcza nasze życie, dlatego też trzeba odzyskać duchowość i życie religijne”. Wskazuje, że drogowskazem może w tym być życie pustelnicze idące pod prąd światowym tendencjom. Biskup-pustelnik wskazuje, że zadaniem Kościoła jest uczyć ludzi modlitwy i prawdziwej relacji z Bogiem, bo tylko one pomogą im odnaleźć w życiu to, co naprawdę ważne.

Warto przypomnieć, że jeszcze zanim stał się pustelnikiem, charakteryzował go mało biskupi styl życia: był wegetarianinem, jeździł publiczną komunikacją, prezenty, które otrzymywał, przekazywał do ośrodka dla osób upośledzonych umysłowo, a wolny czas spędzał w towarzystwie księży emerytów w ich domu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter