7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inauguracja synodu o synodalności w diecezji warszawsko-praskiej (zdjęcia, video)

Ocena: 5
1002

„Trwajcie mocno w wyznawaniu wiary.” Rozpoczął się etap diecezjalny synodu o synodalności. Mszy Św. koncelebrowanej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński.

Fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk

Droga synodu to droga zgromadzenia, rozmowy, debaty i słuchania. W homilii biskup pomocniczy warszawsko-praski Jacek Grzybowski zwrócił uwagę na liturgię słowa, która towarzyszy rozpoczęciu synodu.

List do Hebrajczyków mówi: „Trwajcie mocno w wyznawaniu wiary.” To jest piękne słowo na rozpoczęcie synodu. Rozmawiajmy, stawiajmy pytania, dyskutujmy, słuchajmy siebie nawzajem, ale przede wszystkim trwajmy mocno w wyznawaniu wiary, trwajmy mocno w Jezusie Chrystusie. Sądzę, że w pracach synodalnych, które będziemy rozpoczynać w naszych lokalnych wspólnotach, to właśnie hasło: „Trwać w wierze” powinno nam wszystkim towarzyszyć

– mówił.

Natomiast w Ewangelii św. Marka Jezus odwraca porządek władzy. Nazywa ją służbą.

Wciąż uczymy się tego, co znaczy, że ten, kto rządzi jest sługą, a ten, kto przewodzi ma być niewolnikiem. Ten, który jest za coś odpowiedzialny z mocy ustanowienia Bożego lub naturalnego, jako ojciec, matka, przewodniczący, kapłan, biskup ma być sługą braci i sióstr. Nie jest przypadkiem, że Papież Franciszek właśnie ten tekst ewangelii uczynił tekstem otwarcia synodu o synodalności

– zaznaczył bp Jacek Grzybowski.

W ramach konsultacji diecezjalnych w poszczególnych parafiach rozpoczną się grupy synodalne, spotkania i ankiety. Za właściwe przeprowadzenie działań odpowiedzialni będą ustanowieni koordynatorzy. Jak wyjaśnił bp Grzybowski, ta praca będzie polegała na tym, by szczerze wgłębić się w problemy współczesnego Kościoła, by zobaczyć, jakie są największe i najważniejsze wyzwania.

Dokładnie, mówi papież, trzeba usłyszeć, co Duch Święty mówi do Kościoła dzisiaj: jakie są nasze potrzeby, bóle, doświadczenia, wyzwania, a także pytania. Potrzebny jest oczywiście rachunek sumienia, ponieważ bez niego nie da się przeprowadzić jakiejkolwiek reformy. Rachunek sumienia zarówno osobisty, jak i wspólnotowy, dotyczący hierarchów i wiernych świeckich

– dodał biskup pomocniczy warszawsko-praski.

Konsultacje diecezjalne potrwają do połowy lutego, potem będzie etap kontynentalny synodu, a wreszcie w 2023 r – powszechny. Papież Franciszek chce, aby styl wspólnotowego rozeznawania stał się stałą praktyką Kościoła.

Galeria zdjęć - link (Fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk)

Przeczytaj także:

Publikujemy tekst homilii bp. Jacka Grzybowskiego:

Czcigodny Biskupie Romualdzie, drogi księże Rektorze Tomaszu, drodzy kapłani, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, drodzy liderzy wspólnot, ruchów, stowarzyszeń. Bracia i Siostry.

Dzisiaj rano wraz z całym Kościołem powszechnym rozpoczynamy pewną drogę. Papież Franciszek zaprosił nas do tej drogi, wskazał etapy i poprosił, byśmy razem z nim przebyli i przeżyli „Synod o synodalności”. Zapowiedział go już w swojej książce „Powróćmy do marzeń”, w której wyraźnie napisał, że Synod rozpocznie się 17 października 2021 roku – ale inaczej niż do tej pory – nie w Watykanie, tylko w Kościołach lokalnych, poszczególnych wspólnotach, zgromadzeniach, diecezjach i metropoliach. Zwieńczeniem trwających dwa lata oddolnych prac będzie Zgromadzenie Synodalne Biskupów w październiku 2023 roku.

Papież Franciszek zaprasza nas zatem do tego, abyśmy rozpoczęli drogę synodu, czyli drogę podążania razem, drogę gromadzenia się, rozmowy, debaty i słuchania. Myślę, że jest to naprawdę ważny moment, może nawet historyczny dla całego Kościoła katolickiego w XXI wieku. Być może nie do końca zdajemy sobie sprawę historyczności tej chwili. Patrząc bowiem na dzisiejszy poranek - bardzo zwyczajny, normalny, zwykły niedzielny poranek października, patrząc na nasze życie i doświadczenia, może nie czujemy, że Papież proroczo zaprasza nas do refleksji, która może stać się wielką szansą dla Kościoła powszechnego, Kościoła globalnego, Kościoła wszystkich narodów i kontynentów.

Zauważmy, że nie przez przypadek Papież wybiera właśnie tę niedzielę. Słowo Boże mówi dziś bowiem o dwóch kluczowych dla naszego życia chrześcijańskiego postawach. Po pierwsze zwróćmy uwagę, że List do Hebrajczyków mówi do nas: trwajcie mocno w wyzwaniu wiary. To jest piękne Słowo na rozpoczęcie Synodu. Rozmawiajmy, stawiajmy pytania, dyskutujmy, słuchajmy siebie nawzajem, ale przede wszystkim trwajmy mocno w wyznawaniu wiary, trwajmy mocno w Jezusie Chrystusie. Sądzę, że w pracach synodalnych, które będziemy rozpoczynać w naszych lokalnych wspólnotach, to właśnie hasło „trwać w wierze” powinno nam wszystkim towarzyszyć. Warto też sobie przypomnieć, że nasze trwanie w wierze opiera się na trzech tekstach, które stanowią fundament tego, kim jesteśmy jako ludzie wierzący, jako chrześcijanie. Pierwszym tekstem, pierwszą księgą jest Nowy Testament. Jesteśmy ludźmi nowego przymierza, uczniami Jezusa, a objawienie Nowego Testamentu – Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Listy Pasterskie, Apokalipsa są dla nas Słowem Bożym. Te teksty prowadzą nas i mówią nam jaka jest nasza wiara. Drugi tekst to nauczanie doktrynalne i moralne Kościoła, które oparte na Słowie Bożym realizowane jest w tradycji już od pierwszych wieków (od czasów apostolskich) aż do dzisiaj, przez wszystkie synody i sobory Kościoła powszechnego. Mowa o Katechizmie Kościoła Katolickiego. I mamy też trzeci tekst, który niejako spaja nas organizacyjnie, mówi nam jak należy zachować się, co zrobić, jakie przedsięwziąć działania w różnych sytuacjach kościelnych i życiowych, podpowiada jakie są obowiązki, zadania, przywileje poszczególnych grup Kościoła. To jest oczywiście Kodeks Prawa Kanonicznego. Mamy zatem trzy teksty, trzy książki, których treść wyznacza nam to, o czym mówi List do Hebrajczyków „Trwajcie Siostry i Bracia mocno w wyznawaniu wiary”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter