15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fulla Horak o Niebie, Czyśćcu i Piekle

Ocena: 4.63813
55651

Bohaterką filmu Michała Kondrata pt. „Czyściec” jest Stefania Fulla Horak, nawrócona ateistka, która doświadczyła wizji Nieba, Czyśćca i Piekła.

Stefania Fulla Horak, fot. Wydawnictwo PPH Arka, Wrocław / obraz Sądu Ostatecznego, fot. cathopic.com

Fulla Horak urodziła się w 1909 roku w Tarnopolu. Studiowała filozofię, później pracowała jako nauczycielka muzyki. Pomimo iż była wychowana w wierze katolickiej odeszła z Kościoła, jednak przez cały czas poszukiwała prawdy. I w końcu, po wielu latach zmagań duchowych odnalazła Boga i zawierzyła mu swoje życie. Była wsparciem dla wielu osób, wskazując im najważniejszy cel - Niebo.

Podczas II wojny światowej Fulla była łączniczką AK. Później została wywieziona na Syberię, gdzie przeżyła „piekło na ziemi”, które trwało aż 10 lat. Kiedy wróciła do Polski zamieszkała w Zakopanem. Zmarła 9 marca 1993 roku.

Źródłem wiedzy o życiu Fulli Horak jest książka „Święta Pani” w której już na samym początku dowiadujemy się o jej spotkaniach ze świętymi:

Życie Stefanii Fulli Horak można nazwać drogą od ateizmu do mistycyzmu. Przez długie lata była niewierząca. Jej światopogląd radykalnie zmienił się, gdy doznała łaski widywania dusz zmarłych, m.in. wielkich postaci Kościoła.

W 1935 roku zaczęła doświadczać mistycznych wizji. Objawiała się jej św. Magdalena Zofia Barat, założycielka zgromadzenia Najświętszego Serca, którą Fulla czule nazywała Mamusią świętą. Prowadziły długie rozmowy o życiu wiecznym. Święta zakonnica odkrywała przed wizjonerką tajemnice świętości, formując jej sumienie i  rozpalając miłość do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Stefanię „odwiedzali” również św. Jan Bosko, św. Tereska od Dzieciątka Jezus, św. January, św. Andrzej Bobola, św. Jan Maria Vianney, św. Joanna d’Arc, a nawet św. Mikołaj!

Św. Jan Vianney prosił Fullę Horak, „aby nakłaniała ludzi do modlitwy o dobrych kapłanów”. Z kolei św. Andrzej Bobola zachęcał wizjonerkę, by zwracano się do niego w modlitwach, a on z pewnością żadnej Duszy nie zostawi bez opieki. O  św. Janie Bosko napisała: „żaden życiorys nie daje pojęcia o jego osobie. Tej werwy, tej roziskrzonej radości, jaką świecą jego ciemne oczy, nikt opisać nie potrafi (…) Opowiadał mi wiele o swoim życiu, zwłaszcza o obcowaniu ze świętymi. Miał nieustanny żywy kontakt z Niebem”.

Stefania zapisywała w swoim dzienniku wszystkie pouczenia, które przekazywali jej święci, jak również opisy Nieba, Czyśćca i Piekła, które dzięki łasce Bożej mogła zobaczyć.

Życie ludzkie jest krótkie, więc przemijające. Cierpienia czyśćcowe są długie i sroższe od najcięższego życia! Męka na wieki potępionej duszy przechodzi swą potwornością naszą wyobraźnię. Nie ma w naszych pojęciach niczego z czym by ją można porównać. A wiekuiste szczęście, które Bóg przeznaczył zbawionym, szczęście, o którym wiem od Tych, którzy je już przeżywają, przewyższa wszystko, a zarazem jest warte tego, aby dla zdobycia go przezwyciężyć całą słabość naszej skażonej natury! Bóg obiecał wieczną szczęśliwość wszystkim, którzy Go kochają, i Słowa dotrzyma!

– zachęca Fulla Horak w książce „Święta Pani”.

Poniżej fragmenty ww. publikacji opisujące życie po śmierci, Czyściec, Niebo, Piekło, a także naszych Aniołów Stróżów:

Po śmierci dusza potrzebuje modlitwy

„Nieopisane cierpienia sprawia duszy niemożność powiedzenia ludziom, że ich łzy i smutek nie przynoszą jej żadnej ulgi ani korzyści, że utrudniają tylko to – i tak straszne w swej powadze – przejście i że ich ludzkie cierpienia są niczym wobec mąk, na jakie ją niejako wydają, odmawiając jej jedynego wsparcia: modlitwy lub dobrych uczynków”.

„Zazwyczaj na straszną żałość i cierpienie narażona jest jeszcze dusza w czasie pogrzebu. Są to najistotniejsze chwile jej łączności ze światem. I cóż przeważnie widzi? Rodzina rozpacza nad własną rozpaczą, a krewni i znajomi, mniej lub bardziej obojętnie, kroczą za karawanem, o tym tylko myśląc, jakby się nieznacznie odłączyć od orszaku (….) Pozostali, omówiwszy wszystkie towarzyszące danej śmierci wypadki, przechodzą do tematów ogólnych. Nikt tu nie myśli o modlitwie”.

„Bardzo ważne jest zachowanie się na cmentarzu. Wchodząc tam, wchodzi się w dom umarłych, gdzie obowiązują ich prawa. Dusze cierpią kiedy się bezmyślnością i gwarem zakłóca powagę tego miejsca”.

„Od pierwszej chwili rozstania się z ciałem ma dusza druzgocące lub radosne zrozumienie ogromu i potęgi świata, do którego weszła w przeciwstawieniu do nędzy i miłości wszystkiego, co zostawiła za sobą”.

O Czyśćcu …

„Czyściec jest zupełnie inny: straszniejszy od wszystkiego, co się da o nim powiedzieć”.

„Nic tak nie ciąży czyśćcowej duszy jak żal czy nienawiść tych, którzy zostali na ziemi. W przeciwieństwie do obopólnej korzyści, jaką jest ofiarowywana za zmarłych modlitwa, nienawiść taka przynosi obopólną szkodę”.

„Najmiłosierniejszą, najczulszą, najmożniejszą Orędowniczką dusz w Czyśćcu cierpiących jest Najświętsza Maryja Panna”.

„Każda ofiara ma zawsze, ale w szczególności w dzień Zaduszny, ogromną realną wartość dla dusz czyścowych. Można za nie ofiarowywać każdy drobiazg. Już choćby sam trud pójścia na cmentarz, niesienie wianka, ścisk w tramwaju, zziębnięcie, przemoknięcie – wszystko! Trzeba tylko to świadomie ofiarować. Intencja nadaje ważności i znaczenia każdemu wysiłkowi”.

Opisy Nieba

„Mdła, nieporadna wyobraźnia ludzka, nie mogąc na to znaleźć innego określenia, mówi, że szczęściem wiecznym jest śpiew, głoszący chwałę Bożą i ustawiczne patrzenie w Oblicze Boga”.

„.Niebo – to nie bezruch i bezczynność! ’Patrzenie w Oblicze Boga’ to niemożność czynienia czegokolwiek inaczej niż wedle Jego woli”.

„Zbawiona dusza widzi i rozumie, zna i podziwia Bożą Potęgę, Dobroć, Świętość i Mądrość i tą mądrością się syci, czerpie z niej, żyje nią”.

„Tu urzeczywistnia się wszystko, co nasza wyobraźnia mogła stworzyć. Wszystkie bowiem najbardziej fantastyczne myśli ludzkie są ledwie bladym, dalekim refleksem pomysłowości Bożej”.

„W Niebie odnajdzie dusza wszystkie pragnienia, ale odnajdzie je w formie doskonałej. Odnajdzie tam nawet to, co nie pomyślane leżało na jej dnie jako tęsknota”.

Piekło

„Tak samo jak Niebo i Czyściec, Piekło dzieli się na najrozmaitsze nieprzeliczone Kręgi. Im niższy Krąg, tym męka w nim straszniejsza. Potępiona dusza wie o całej wielkości, mocy i piękności Boga, i ma równocześnie świadomość, że Go nigdy nie będzie oglądać. Wie, że cierpienie jej jest wieczne i że nic męki tej nie ukoi i nie złagodzi. Pali ją niegasnący ogień pragnienia i tęsknoty za szczęściem, które nigdy nie będzie jej udziałem”.

„Męka, o której żadne słowa nie mogą dać pojęcia: przytomna, świadoma, beznadziejna, nienawistna i wieczna męka – oto stan, z którego żadna potępiona dusza nigdy się już nie wydobędzie. I to jest Piekło!”

W swoim dzienniku Fulla Horak napisała również o reinkarnacji, stanowczo zaprzeczając, że takie zjawisko ma miejsce: „Niektórzy ludzie w możliwości reinkarnacji dopatrują się mądrości i sprawiedliwości Bożej. Reinkarnacji nie ma! Dusza już nigdy nie wraca w innym ciele na ziemię”.

Słów kilka o Aniele Stróżu

„W chwili gdy Bóg stwarza duszę człowieka przeznacza jej równocześnie Anioła Stróża. Jest to Duch, którego właściwości są ściśle dostosowane do charakteru duszy oddanej mu w opiekę”.

„Gdyby ludzie umieli żyć pełnym życiem duchowym, czuliby przy sobie tego najmilszego towarzysza”.

„Opieka Anioła Stróża nad człowiekiem ogranicza się do chronienia go przed tym, co z dopustu Bożego mogłoby go spotkać. W tych wypadkach Anioł Stróż ma prawo interwencji u Opatrzności Bożej i może niejedno wstawiennictwem swym od człowieka oddalić. Stać się to może jednak tylko wtedy, gdy dobra wola człowieka słucha wewnętrznych podszeptów i ostrzeżeń swego Anioła Stróża”.

„Odnośnie do życia wewnętrznego człowieka, rolą i obowiązkiem Anioła Stróża jest też zatrzymywanie, utrwalanie i przypominanie natchnień i świateł zsyłanych od Boga za pośrednictwem Świętych, natchnień, które bez jego działania mógłby człowiek przeoczyć i zmarnować częściej, niż się to niestety dzieje, pomimo jego działania”.

Źródło: „Święta Pani” Fulla Horak, Wydawnictwo PPH Arka, Wrocław 2016

Przeczytaj także:

>> "Czyściec", najnowszy film Michała Kondrata, w kinach już od 23 października

>> Czyściec i odpusty

>> Gdy Bóg zaczyna mówić

>> Jest coś więcej poza śmiercią!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter