29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: zauważmy Jezusa w naszym życiu

Ocena: 5
1352

Podczas porannej Eucharystii Franciszek modlił się za osoby umierające samotnie, nie mogące pożegnać się ze swoimi bliskimi z powodu pandemii Covid-19. W homilii Ojciec Święty zachęcił do dostrzeżenia Jezusa przechodzącego w naszym życiu.

Wprowadzając w celebrację Mszy św. papież zachęcił do modlitwy za ofiary pandemii koronawirusa.

W tych dniach słyszymy wiadomości o wielu zmarłych: mężczyznach, kobietach, którzy umierają samotnie, nie będąc w stanie pożegnać się ze swoimi bliskimi. Myślimy o nich i modlimy się za nich, ale także za rodziny, które nie mogą towarzyszyć swoim bliskim w odejściu z tego świata. Modlimy się zwłaszcza za zmarłych i za członków ich rodzin

– powiedział Franciszek.

W homilii, komentując Ewangelię IV niedzieli Wielkiego Postu (J 9, 1-41) mówiącej o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia, Ojciec Święty zachęcił do czuwania, abyśmy dostrzegli, kiedy Jezus przechodzi przez nasze życie i w odpowiednim momencie mogli się ku Niemu nawrócić.

Papież przypomniał słynne zdanie św. Augustyna: „boję się, że nie zauważę Boga przechodzącego obok mnie”. Podkreślił, że w obecności Jezusa ujawniają się prawdziwe uczucia i dlatego święty bał się, że Jezus przejdzie obok, a on nie zda sobie sprawy z tej obecności, będącej łaską. Natomiast w przypadku niewidomego ta obecność jest wyraźna. Jezus przechodzi, uzdrawia niewidomego i wybucha skandal. Potem ujawnia się to co najlepsze i to, co najgorsze w człowieku.

Ojciec Święty zauważył, że zadziwia mądrość odpowiedzi niewidomego.Papież podkreśla, że chory był przyzwyczajony, aby poruszać się za pomocą rąk, wyczuwał zagrożenia, rzeczy groźne, które mogłyby sprawić jego upadek. Dodał, że niewidomy mówi z jasną precyzyjną argumentacją i używa ironii.

Franciszek przypomniał, że uczeni w Prawie znali wszystkie reguły, ale nie rozumieli, kiedy obok nich przechodził Bóg. Byli surowi, przywiązani do swoich nawyków, a jeśli musieli z tego powodu dopuścić się niesprawiedliwości, nie stanowiło to dla nich problemu. To zamknięcie ujawniło się w obecności Chrystusa.

Papież radził wszystkim, abyśmy dziś wzięli Pismo Święte rozdział 9 Ewangelii Jana i w spokoju przeczytali ją kilkakrotnie w domu, abyśmy zrozumieli, co się dzieje, gdy Jezus przechodzi obok.

Podczas modlitwy ujawniają się uczucia, trzeba dobrze zrozumieć to, co mówi nam św. Augustyn: Boję się, że nie zauważę Boga przechodzącego obok, że Go nie rozpoznam, a On mnie nie nawróci. Nie zapomnijcie: przeczytajcie dziś raz, dwa lub trzy razy, ile chcecie, rozdział 9 św. Jana

- zachęcił papież.

Na zakończenie Mszy św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, a Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa eucharystycznego, zachęcając do Komunii św. duchowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter