2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: jesteśmy chrześcijanami, ponieważ zostaliśmy wybrani

Ocena: 5
1150

Podczas dzisiejszej homilii Ojciec Święty przypomniał, że życie chrześcijanina powinno być naznaczone świadomością swego wybrania przez Boga oraz wiernością w realizowaniu przymierza ze Stwórcą. Franciszek w sposób szczególny pamiętał o bezdomnych, którzy płacą wysoką ceną za pandemię koronawirusa.

fot.PAP/EPA

Wprowadzając do liturgii Ojciec Święty powiedział, że dni cierpienia i smutku uwydatniają wiele ukrytych problemów. Odwołał się do dzisiejszego artykułu prasowego, w którym przedstawione jest zdjęcie, które poruszyło serce papieża. Ojciec Święty zobaczył na fotografii wielu bezdomnych leżących na parkingu w pewnym mieście. Franciszek zachęcił, aby prosić świętą Teresę z Kalkuty o rozbudzenie w nas poczucia bliskości z ludźmi, którzy w społeczeństwie, w normalnym życiu są ukryci. Jednak w czasie kryzysu szczególnie uwydatnia się ich dramat jako najmniejszych.

W homilii papież odniósł się do dzisiejszych czytań zaczerpniętych z Księgi Rodzaju Rdz 17, 3-9 i Ewangelii św. Jana J 8, 51-59, w których na centralnym planie jest przymierze Abrahama z Bogiem. Franciszek wskazał na nowe przepowiadanie Jezusa, który przychodzi, aby odnowić stworzenie poprzez odpuszczenie nam grzechów.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że tak jak mówi refren psalmu responsoryjnego: „Pan Bóg pamięta o przymierzu swoim”. Nigdy nie zapomina, chociaż czyni to w jednym przypadku, kiedy odpuszcza grzechy. Przebaczywszy traci pamięć, nie pamięta naszych grzechów. W innych przypadkach Bóg nie zapomina. Jego wierność Abrahamowi to pamięć o obietnicach, które złożył. Bóg wybrał Abrahama aby pokonał pewną drogę, obiecał mu potomstwo i zawarł przymierze pozwalające dostrzec daleko swoją owocność, obiecując mu, że stanie się ojcem mnóstwa narodów.

Wybór, obietnica i przymierze to trzy wymiary życia wiary, trzy wymiary życia chrześcijańskiego. Każdy z nas jest wybrany, nikt nie postanawia być chrześcijaninem wybierając spośród różnych możliwości, jakie daje mu rynek religijny. Jesteśmy chrześcijanami, ponieważ zostaliśmy wybrani. W tym wyborze mieści się obietnica, obietnica nadziei, a jej znakiem jest płodność: Abrahamie, uczynię ciebie ojcem mnóstwa narodów. Sprawię, że będziesz niezmiernie płodny w wierze... Ale musisz  trzeci krok  przestrzegać przymierza ze mną. A przymierze to wierność

– powiedział Franciszek.

Papież przypomniał słowa zawarte w czytanym dziś fragmencie Ewangelii: „Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień, ujrzał go i ucieszył się”. Zaznaczył, że chodzi o dzień Jezusa będący dniem wielkiej płodności, czyli nowego stworzenia, w którym Chrystus dokonał odkupienia naszych grzechów, aby nas uwolnić.

Franciszek podkreślił, że nie jesteśmy chrześcijanami po to tylko, aby pokazywać urzędową przynależność do Kościoła, odwołując się do metryki chrzcielnej. Ojciec Święty powiedział, że jesteśmy wierzącymi zgadzając się na wybory życiowe proponowane nam przez Boga. 

Jeśli podążasz za obietnicami, jakie Pan ci złożył i jeśli żyjesz przymierzem z Panem: to jest życie chrześcijańskie

– wyjaśnił Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, że nasze grzechy są zawsze wymierzone przeciwko trzem wymiarom: po pierwsze jeśli nie akceptujemy wyboru i wybieramy wielu bożków, po drugie kiedy nie akceptujemy bożej obietnicy i po trzecie gdy zapominamy o Bogu, żyjąc tak, jakbyśmy nie zawarli z Nim przymierza.

 To jest objawienie, jakie daje nam dzisiaj Słowo Boże o naszej egzystencji chrześcijańskiej. Niech będzie ona taka, jak naszego ojca: świadoma że jesteśmy wybrani, radosna i wierna w realizacji przymierza, bo zmierzamy ku obietnicy

– powiedział papież.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter