28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek do Irlandczyków

Ocena: 4.6
783

Do gościnności wobec pielgrzymów przybywających z całego świata do sanktuarium w Knock, w zachodniej Irlandii zachęcił Ojciec Święty mieszkańców tego kraju w wideo przesłaniu z okazji uznania go za sanktuarium międzynarodowe.

fot.PAP/EPA

Bracia i siostry, dobry wieczór!

Chętnie korzystam z środków przekazu, aby być razem z  Wami w tak ważnym momencie w życiu Sanktuarium.

Od chwili objawienia w dniu 21 sierpnia 1879 r., kiedy to Najświętsza Maryja Panna, wraz ze świętym Józefem i świętym Janem Apostołem ukazała się niektórym mieszkańcom wsi Knock, naród irlandzki wyrażał swoją pobożność, gdziekolwiek by się nie znalazł. Byliście narodem misjonarzy. Warto przypomnieć, jak wielu kapłanów opuściło swoją ziemię, by stać się ewangelizatorami. Nie możemy również zapomnieć o wielu świeckich, którzy wyemigrowali do licznych krajów i zachowali żywe nabożeństwo do Matki Bożej z Knock. Jak wiele rodzin w ciągu prawie półtora wieku przekazywało wiarę swoim dzieciom i podsumowywało swoje codzienne trudy wokół modlitwy różańcowej z obrazem Matki Bożej z Knock w centrum. Ramiona Najświętszej Dziewicy w postawie modlitewnej wciąż ukazują, jak fundamentalne jest życie modlitwy, które płynie z tego sanktuarium, jako orędzie nadziei. Wiecie, że w objawieniu w Knock Dziewica nie wypowiada ani słowa. Jednak także jej milczenie jest językiem, a nawet najbardziej wyrazistym językiem, jaki jest nam dany. Przesłanie, które płynie z Knock, to wielka wartość, jaką ma dla wiary milczenie.

Jest to milczenie wobec tajemnicy, które nie oznacza rezygnacji ze zrozumienia, ale zrozumienie będąc podtrzymywanymi i wspomaganymi przez tajemnicę miłości Jezusa, który ofiarował siebie za nas wszystkich, jako Baranek złożony w ofierze dla zbawienia ludzkości. Jest to milczenie wobec wielkiej tajemnicy miłości, która nie znajduje innej odpowiedzi niż ta, która polega na ufnym powierzeniu się woli miłosiernego Ojca. Wreszcie, jest to milczenie, o które prosił Jezus, gdy nas nauczał: „Gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie” (Mt 6, 6-8).

Drodzy bracia i siostry obecni w Knock, i wy wszyscy, którzy śledzicie tę uroczystą chwilę za pośrednictwem nowych środków przekazu! Podniesienie Narodowego Sanktuarium Matki Bożej z Knock do rangi Międzynarodowego Sanktuarium Szczególnej Pobożności Eucharystycznej i Maryjnej to wielka odpowiedzialność. Zobowiązujecie się, że będziecie z szeroko otwartymi ramionami witali każdego pielgrzyma, który przybywa do was z każdego zakątka świata, nie żądając od niego niczego, lecz uznając go jedynie za brata lub siostrę, którzy pragną dzielić to samo doświadczenie modlitwy we wspólnym braterstwie. Niech wasza gościnność będzie połączona z miłością i stanie się skutecznym świadectwem serca, które otwiera się na przyjęcie Słowa Bożego i łaski Ducha Świętego, obdarzającego mocą. Niech tajemnica Eucharystii, która jednoczy nas w komunii ze Zmartwychwstałym Panem i ze sobą nawzajem, będzie zawsze wsparciem w wiernym przeżywaniu naszego powołania do bycia „uczniami-misjonarzami”, podobnie jak Dziewica Maryja, która stała się pielgrzymem Ewangelii swego Syna. Niech Ona nas chroni i pociesza swoim miłosiernym obliczem.

Pozdrawiam was, pozdrawiam was wszystkich, błagając o błogosławieństwo dla was i proszę was o modlitwę za mnie!

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu rektor tego sanktuarium, ks. Richard Gibbons, objawienia w Knock były wyjątkowe i piękne. „O godz. 8 wieczorem 21 sierpnia 1879 r. na ścianie kościoła pojawiło się wielkie światło. Dostrzegli to mieszkańcy tej małej wioski. Przybyli na miejsce, by zobaczyć co się stało. Ujrzeli Matkę Bożą, której towarzyszył z jednej strony św. Józef, a z drugiej Jan Ewangelista z księgą Ewangelii w ręce. W centrum wizji znajdował się ołtarz, a nad nim przebity, lecz żywy Baranek. Byli też aniołowie, którzy adorowali Baranka. W objawieniu tym nie było żadnego przesłania. Wszystko odbyło się w wielkiej ciszy przez dwie godziny. 15 wiernych złożyło świadectwo o tym objawieniu. Wyjątkowy charakter tego objawienia polega na tym, że jest ono zarazem eucharystyczne i maryjne. W jego następstwie zrodziło się w Knock silne apostolstwo pojednania. Co roku przybywa tu od 1 do 1,5 mln wiernych. Większość z nich przystępuje do sakramentu spowiedzi. Towarzyszy temu również posługa pocieszenia dla tych wszystkich, którzy chcą pogłębić doświadczenie uzdrowienia sakramentalnego” – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Gibbons. 30 września 1979 roku odwiedził to sanktuarium św. Jan Paweł II, a 26 sierpnia 2018 r. papież Franciszek.

Czytaj także: Centrum maryjne w Knock - Międzynarodowe Sanktuarium

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter