21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ewangelizacja wobec przemiany czasów - rekolekcje Kardynał z Filipin dla kapłanów z Tarnowa

Ocena: 0
1783

Kard. Luis Antonio Tagle z Filipin głosi w Tarnowie rekolekcje dla kapłanów. W pierwszej turze uczestniczy trzystu kapłanów diecezji tarnowskiej. Kardynała zaprosił biskup tarnowski Andrzej Jeż w związku z trwającym V Synodem Diecezji Tarnowskiej.

fot. congerdesign, pixabay, domena publiczna

Hasłem rekolekcji są słowa „Ewangelizacja wobec przemiany czasów”. - Misją Kościoła od początku jest ewangelizacja, głoszenie Dobrej Nowiny, że Jezus zmartwychwstał. Kościół jako matka i nauczycielka – dostosowuje swoje nauczanie do zmieniającej się rzeczywistości. Papież Franciszek podkreśla mocno „gaudium”, czyli radość, bo jeśli głosimy Dobrą Nowinę bez radości i dobroci, to Ewangelia nie jest pełna w naszym przekazie. Mam nadzieję, że będę dodawał kapłanom tego entuzjazmu i oczekuję, że ich entuzjazm mnie podniesie – powiedział kard. Tagle

Gość z Filipin był także pytany przez dziennikarzy, ile czasu kapłan powinien poświęcać na modlitwę. - Już jako kleryk usłyszałem radę od moich przełożonych: jedz tyle, ile możesz, wypoczywaj tyle, ile możesz oraz módl się wtedy, kiedy nie jesz i nie wypoczywasz – odpowiedział.

W rekolekcjach uczestniczy m.in. ks. Marcin Krępa, dyrektor Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach.

- Jestem rekolekcjonistą, więc z radością i uwagą będę słuchał tego, co ks. kardynał Tagle będzie miał do przekazania. Ewangelia jest stała i niezmienna, ale podawana we współczesnym świecie, może w nieco w inny sposób i może jakieś nowe wątki odczytane przez kardynała, będą nas prowadzić przez ten synodalny czas – dodaje.

O. Bonawentura Nosek mówi, że chciał uczestniczyć w rekolekcjach, bo dużo słyszał o kardynale Tagle.

- Przeczytałem jego książkę „Ludzie Wielkiej Nocy”. Jego spojrzenie na współczesny świat powinno interesować każdego kapłana. Skoro mamy taką okazję, trzeba skorzystać i spotkać się z wybitnym człowiekiem Kościoła – podkreśla.

Pierwsza seria rekolekcji potrwa do środy w Wyższym Seminarium Duchownym. Na drugi termin od środy do soboty zapisało się ponad dwustu kapłanów. Lista jest nadal otwarta.
W programie są Msze św., konferencje, nabożeństwo eucharystyczne, różaniec, nabożeństwo pokuty i pojednania z Bogiem i braćmi. Będzie też modlitwa o dary Ducha Świętego i odnowienie charyzmatu kapłaństwa.

Konferencje publikowane będą na Portalu Diecezji Tarnowskiej oraz na kanale diecezji na YouTube.

Kardynał spotka się także 15 września z młodzieżą. Wtedy w Dębicy odbędzie się Synaj - diecezjalne spotkanie młodych. W programie m.in: wspólna integracja, konferencja kard. Luisa Tagle, świadectwo, adoracja oraz możliwość spowiedzi i Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter