24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Epidemia - kara Boża?

Ocena: 4.31249
4210

Trwający w Polsce od 13 marca stan epidemii jest – jak wszyscy wiemy – skutkiem utrzymującej się na świecie pandemii koronowirusa. Już po prawie dwóch tygodniach dostrzegliśmy jak bardzo zmieniło się i być może jeszcze zmieni nasze życie.

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Jednak zmiana – choć zaskakująca, a z czasem trudna – nie zwalnia nas  od stawiania pytań i prób refleksji nad tym, co się stało. Ważnych tematów jest sporo, dziś poruszę jeden z nich.

W internetowej przestrzeni pojawiło się właściwie od razu bardzo wiele różnorodnych religijnych interpretacji epidemii. Z jednej strony apokaliptyczne przestrogi, z drugiej przekonywanie o całkowicie naturalnym charakterze choroby. Nie zabrakło głosu duchownych i świeckich – i znowu – jednych przekonanych, że koronawirus jest Bożą karą za nieprawości jakich dopuszczają się ludzie, innych, że wizja gniewnego i karzącego Boga, którego należy uspokoić modlitwami, jest obrazem pogańskim.

Właściwa interpretacja różnorodnych zjawisk, wydarzeń i zajść jakie mają miejsce na świecie stanowi jeden z najważniejszych i najtrudniejszych problemów. Wymaga wiele roztropności, powagi i spokoju. Niestety,  w cyfrowych czasach gorących newsów i szybkich wpisów łatwo o opinie pochopne czy wręcz głupie. Zastanawiając się nad tym pytaniem: czy epidemia wirusa jest karą Bożą za grzechy? warto może przypomnieć dawne, ale wciąż aktualne teksty o. prof. Jacka Salija OP. W książce Nadzieja poddawana próbom (Poznań 2000) w rozdziale Kara Boża dominikanin pisał, że zawsze pierwszą karą jakiej doświadczamy jest sam grzech.

„Najpierw zauważmy, że tak już jesteśmy stworzeni, że czynienie zła i trwanie w złu niszczy nas i sprowadza na nas nieszczęście. Tutaj nie potrzeba nawet żadnej dodatkowej kary. Po prostu tak to już jest, że kto szuka korzyści lub szczęścia, nie licząc się z Bożymi przykazaniami, prędzej czy później przekona się, że działał przeciwko samemu sobie”. Oznacza to, że już w samym akcie grzechu tkwi cierpienie, które duchowo bądź fizycznie dotknie grzesznika. „Twoja niegodziwość cię karze – wypomina Bóg swojemu grzesznemu ludowi – twoje przestępstwo jest tym, co cię chłoszcze. Poznaj i zobacz, jak źle ci i gorzko, żeś opuściła Pana, Boga twego, i żadnej trwogi nie miałaś przede Mną.” (Jr 2,19). Tak poucza nas prorok Jeremiasz. Jednak w Bożej pedagogice realizowanej wobec człowieka nie o samą karę chodzi. Jak pisał o. Salij: „My czasem sądzimy, że utrapienia, które nas spotykają, są karą za nasze grzechy. Otóż tylko w szerokim sensie może to być prawda. Przecież nawet wówczas, kiedy są one oczywistym skutkiem jakichś naszych grzechów, stanowią raczej miłosierne upomnienie, żebyśmy jak najszybciej porzucili grzech, gdyż niszczy w nas samą duszę”.

Czy pandemia jest karą Bożą? Kilka dni temu publicyści, a także znani ewangelizatorzy, broniąc takiej interpretacji powoływali się na ważnych i uznanych świętych Kościoła katolickiego, którzy w swoich czasach widzieli spustoszenia dokonywane przez zarazy jako sprawiedliwy dopust Boży. Osobiście wierzę, że prawdziwi prorocy i autentyczni święci widzą wydarzenia tak, jak widzi je Bóg, otrzymują bowiem taki nadprzyrodzony dar. Jednak po pierwsze, jest to zawsze ich osobiste (a zatem intersubiektywnie nieprzekazywalne) doświadczenie, a po drugie uznanie słuszności tych wizji i słów przychodzi z reguły po dziesięcioleciach czy nawet stuleciach (tak było z przytoczonymi przez św. s. Faustynę słowami  Jezusa o „karze spuszczonej na jedno miasto, które jest najpiękniejsze w Ojczyźnie naszej” zawartymi w Dzienniczku – nr 39).

Być może dziś pośród nas są święci prorocy, którzy z przyzwolenia Bożego wiedzą, że epidemia COVID-19 jest Bożą karą. My jednak, nie mając wprost nadprzyrodzonego widzenia rzeczywistości, musimy być bardzo ostrożni w interpretacjach. Wolę głos o. Salija, który przypomina, że każdy grzech jest karą i wywołuje cierpienie, niż ryzykowne napomnienia osób, które wydaje się, że niejako „zaglądają Panu Bogu w kartkę”.

Jesteśmy zdani na spekulacje i lepiej ich poniechać nie wprowadzając zamętu

Być może epidemia jest karą za ogromne ludzkie nieprawości i odwrócenie się od Boga, a może jest konsekwencją grzechów chciwości, nienawiści, zazdrości zrodzonych w biotechnologicznych laboratoriach. Dziś jesteśmy  zdani tylko na spekulacje i lepiej ich poniechać nie wprowadzając zamętu religijnego. O prawdziwych źródłach tego globalnego nieszczęścia dowiemy się albo po wielu latach, albo już po tamtej stronie. Jakkolwiek   patrzeć, każda trudna sytuacja, każde cierpienie jest dla nas wierzących chrześcijan wezwaniem do przemiany i nawrócenia w myśl słów Pana Jezusa – „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”

Kościół zawsze ostrożnie podchodził do szybkich i nadprzyrodzonych wyjaśnień różnorodnych wydarzeń, o czym świadczą wszystkie trwające dość długo procesy dotyczące uzdrowień, objawień, cudów. Sądzę, że i my powinniśmy dziś pamiętać – jak mawia mój kolega ks. Piotr – o wskazanej nam przez św. Jana Pawła II zasadzie fides et ratio: „wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek poznając Go i miłując mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie”. Czego wszystkim nam życzę!

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Biskup pomocniczy dwiecezji warszawsko-praskiej, dr hab. filozofii, adiunkt Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, przez wiele lat duszpasterz akademickim diecezji warszawsko-praskiej.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter