22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekstremalne wyzwanie

Ocena: 4.7
1464

Blisko 95 tys. uczestników z 404 miast, w 25 państwach świata pójdzie na 948 tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Towarzyszyć im będzie hasło „Od zranienia do uzdrowienia”.

fot. Adam Stelęgowski

Polega to na przebyciu pieszo – samotnie lub w grupie do 10 osób – około 40 km pomiędzy kolejnymi stacjami Męki Pańskiej. Większość szlaków, o różnym stopniu trudności, będzie gotowa od 3 kwietnia. Pątnicy rozpoczynają ekstremalne wyzwanie od wspólnej Mszy Świętej. Następnie wyruszają na trasę – w milczeniu, zaopatrzeni w mobilne aplikacje ze śladem GPS oraz przygotowanymi przez organizatorów specjalnymi rozważaniami czternastu stacji Drogi Krzyżowej.

EDK jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy dużo pracują i trudno znaleźć im czas na rozwój swojej religijności. Duchowość Ekstremalnej Drogi Krzyżowej opiera się na paradoksie zawartym we fragmencie Ewangelii według św. Łukasza 9,24: „Kto chce zachowywać swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa”. Siłą przedsięwzięcia jest wyjście z własnej strefy komfortu. Kiedy ktoś przeżywa kryzys podczas nocnej wędrówki – przekracza granice swoich możliwości i dzięki temu może uwierzyć, że jest w stanie zmienić swoje życie na lepsze.

– Ludzie biorący udział w EDK to Kościół żywy, młody, który jest wspólnotą w drodze. Nie siedzi tylko w kościelnej ławce, ale ewangelizuje i szuka nowych wyzwań – mówi Adam Stelęgowski, były lider EDK z rejonu Rembertów-Sulejówek. – To inicjatywa łącząca ludzi z różnych diecezji. Lubię robić zdjęcia uczestnikom w kościele, ponieważ widzę piękno twarzy ludzi, którzy szykują się do trasy. To nie są osoby znudzone, które czekają na koniec Mszy Świętej.

Adam Stelęgowski zauważa, że w człowieku są różne zranienia, które ujawniają się w czasie wędrowania. – Można zerwać te zadawnione strupy i wprowadzić lekarstwo w ranę. Moim przynagleniem jest mówienie o EDK osobom niewierzącym. Najczęściej tacy ludzie z szacunkiem i ciekawością odnoszą się do tej inicjatywy – podkreśla.

Dla Konrada Miętusa, koordynatora EDK, jest czasem wyciszenia pośród przyrody i stwarza wyjątkowe warunki na spotkanie z Bogiem. – Chodzi o walkę i zmaganie, bo nawet jeśli ktoś nie skończy trasy, to i tak pójście ma wartość, ponieważ uczy pokory. Wchodzimy w dialog z Bogiem, który mówi: „Dobrze, poprowadzę cię, ale po twojej stronie jest przygotowanie” – czyli chodzę na siłownię albo spaceruję kilka razy w tygodniu po 10 km, przygotowuje sobie sprzęt, wykonuję swoje sto procent – objaśnia Konrad – a czy dojdę, to już nie jest moja sprawa, zawierzam to Panu Bogu.

Łukasz Lada, lider rejonu EDK Rembertów-Sulejówek, opowiada, że EDK była dla niego intensywnym ćwiczeniem duchowym. – Mocnym doświadczeniem było rozważanie, które zachęcało do wyobrażenie siebie w trumnie i zobaczenia krewnych nad swoim grobem. Pytanie, które przeczytałem, brzmiało: „Czego chciałbyś w tym momencie dla siebie oraz swoich bliskich?”. Wtedy pojawiła się w mojej głowie myśl, że chciałbym nieba dla siebie oraz dla mojej żony i dzieci. Być może bez takiego ekstremalnego zmęczenia nie narodziłby się we mnie taki wniosek – wyznaje.

– Na czternastej stacji – złożenie do grobu – uklękłam i nie mogłam się podnieść, ostatnimi siłami modliłam się: „Matko Boża, Ty podjęłaś martwe ciało Jezusa z krzyża, pomóż mi przejść ostatni etap. Mogę za Twoją przyczyną dojść do końca”. Nie wiem, kiedy znalazłam się w sanktuarium i poczułam się jak Maria Magdalena. Widzisz Najświętszy Sakrament, blask porannego słońca, witraże rozświetlają Kościół – i czujesz się, jakbyś spotkał Chrystusa Zmartwychwstałego u grobu. Tak samo jest w życiu: idziemy różnymi drogami, a Jezus jest zawsze z nami i na nas czeka – mówi w filmie promującym EDK s. Daniela Pałubicka, uczestniczka EDK z rejonu Dziemiany.

Pierwszy raz na EDK w 2009 r. wyruszyło kilkanaście osób trasą z kościoła św. Józefa w Krakowie-Podgórzu do Kalwarii Zebrzydowskiej. Inicjatywa szybko zaczęła się rozrastać i już w 2013 r. zostało oddanych do użytku 12 tras , a w wędrówce wzięło udział około 2 tys. osób. Zgłoszenia przez stronę www.edk.org.pl.

Więcej informacji:
EDK - Rembertów-Sulejówek

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter