28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś spełniły się te słowa

Ocena: 0
1798

Pobożni Żydzi i pobożni chrześcijanie czekają na Mesjasza. Ci pierwsi na jego pierwsze przyjście, ci drudzy na powtórne. 

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Nigdy nie zapomnę widoku starych Żydów w Jerozolimie modlących się gorąco i głośno nie tylko pod Zachodnim Murem (Ścianą Płaczu), ale i na przystanku, i gdzieś na ulicy. Patrzyłem na to z zazdrością. My chyba tak nie umiemy. Może to sprawa genów? Czytając o reakcji Izraelitów na czytane przez pisarza Ezdrasza Prawo Mojżeszowe widzę niezwykłą i głośną radość Żydów tańczących wokół niesionej pod baldachimem Tory w święto Simchat Tora na Starym Mieście w Jerozolimie. W naszej polskiej tradycji chyba podobnie, choć spokojniej, czcimy tak Najświętszy Sakrament, zwłaszcza w procesji Bożego Ciała. Jest wtedy też sporo ruchu, zwłaszcza kiedy procesja odchodzi od ołtarza, a wiele osób chce koniecznie zabrać do domu gałązkę. Był w historii Kościoła taki czas, że w prywatnych domach nie było Pisma Świętego, a nawet uznawano, że bez odpowiedniego przygotowania nie należy go samemu czytać. Pamiętam z lekcji religii (wczesne lata 60.), że Biblię poznawaliśmy za pomocą katechizmu opisującego poszczególne wydarzenia biblijne „własnymi słowami”. Pamiętam też pierwszą „własną” Biblię – to było w 1980 r. – dostałem upragnioną tzw. małą tysiąclatkę. Dziś mam w domu kilka, a może i kilkanaście różnych wydań Pisma Świętego (najmniejsze trzeba czytać przez lupę). Najnowszym nabytkiem jest „Biblia pierwszego Kościoła”, polskie tłumaczenie Septuaginty, żydowskiego tłumaczenia na język grecki Pism Świętych z czasów przed narodzeniem Chrystusa, z którego korzystali także pierwsi chrześcijanie. Podobno wśród krajów europejskich największy odsetek deklarujących kontakt z Biblią jest... w Polsce (38 proc.), a przodujący w rankingu światowym Amerykanie szczycą się wynikiem 75 proc. Coraz bardziej są powszechne i powszechnie dostępne studia biblijne, również poprzez internet. Zainteresowanie Pismem Świętym wzrasta. To bardzo dobra wiadomość. Jednak kluczowe pytanie brzmi: czy i jak ja czytam Pismo Święte? Są przecież domy, gdzie Biblia jest otoczona tak wielkim szacunkiem, że pozostaje nawet nie rozpakowana, żeby się nie zniszczyła.

Słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Dziś spełniły się te słowa Pisma” są skierowane do mnie. Wierzę w nie?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest diakonem stałym, ekspertem Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie i redaktorem naczelnym miesięcznika „Magnificat”.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter