30 marca
poniedziałek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół wspominał św. Tomasza z Akwinu

Ocena: 4.6
542

Święty Tomasz z Akwinu, wybitny teolog i filozof katolicki, największy z uczonych średniowiecza, doktor Kościoła,wywarł głęboki wpływ na kierunek zachodniej myśli chrześcijańskiej. Warto poznawać jego spuściznę nie tylko w dniu jego wspomnienia przez Kościół.

mal. Carlo Crivelli, XV w. [Public domain]

Urodził się 28 stycznia 1225 roku. Jako dziecko oddany na naukę do opactwa oo. benedyktynów na Monte Casino, ostatecznie wybrał jednak habit dominikański. Studia w Paryżu i Kolonii dały mu fundament pod stworzenie myśli tomistycznej - największego osiągnięcia teologii i filozofii scholastycznej. Jako uczony, był również poetą, miłował modlitwę, ubóstwo, wierność zobowiązaniom swojego zakonu. Zapamiętany przez współbraci jako człowiek szlachetny, w swej skromności kilkakrotnie odmawiał propozycji zostania biskupem.

Święty Tomasz z Akwinu zawsze gorliwie poszukiwał prawdy, którą pragnął dzielić się ze światem. Realizując dominikański wzór: "przekazywać innym sprawy przemodlone" wołał "Chciałbym zrozumieć Boga!". 

Mówiono o nim, że "między uczonymi był największym świętym, a między świętymi największym uczonym". Bywał też nieraz niecierpliwy i nieznośny - kiedy dwóch sekretarzy nie nadążało spisywać dyktowanego przez niego potoku myśli: zwartej, konkretnej, a przy tym genialnie odkrywczej. Nic dziwnego, że umierając w wieku "zaledwie" 49 lat pozostawił po sobie prawdziwy ogrom dzieł naukowych, w których zawarł swoją filozofię Boga, bytu, świata - jednocześnie niemal niczego w tych dziełach nie poświęcając sobie. Stąd prawie wszystko, co o nim wiemy, wiemy z przekazów innych.

Do najważniejszych dzieł św. Tomasza z Akwinu należą: "Summa teologiczna", "Summa contra gentiles", czyli apologia wiary przeciwko poganom oraz "Komentarz do „Sentencji” Piotra Lombarda". Jest  również autorem hymnów w tekstach liturgicznych do brewiarza i mszału na uroczystość Bożego Ciała, m.in. hymnu "Zbliżam się w pokorze", "Przed tak wielkim Sakramentem" i "O zbawcza Hostio".

Kochać to znaczy chcieć dobra drugiego

- pisał Akwinata, który zawsze wskazywał na Boga, jako źródło szczęścia. Był zakochany w Bogu ukrytym w Najświętszym Sakramencie.

Według dawnych biografów, zwykł był przysuwać głowę do tabernakulum, pragnąc jakby odczuć bicie Boskiego i ludzkiego Serca Jezusa

- mówił o świętym papież Benedykt XVI w katechezie wygłoszonej 23 czerwca 2010 roku.

Św. Tomasz z Akwinu zmarł 7 marca 1274 roku. Jest patronem dominikanów, księgarni, studentów i teologów; opiekunem podczas sztormów oraz patronem wszystkich uniwersytetów i szkół katolickich. Papież Jan XXII zaliczył go do grona świętych 18 lipca 1323 roku, zaś Pius V ogłosił 11 kwietnia 1567 roku piątym doktorem Kościoła zachodniego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca

Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika,
lecz pragnę, aby się nawrócił i miał życie.

Dziś w Kościele: Poniedziałek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 13,1-9.15-17.19-30.33-62; Ps 23,1b-6; J 8,1-11 lub J 8,12-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
30 marca –  Parafia Św. Augustyna (ul. Nowolipie 18, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter