11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieje Grobu Bożego

Ocena: 0
2776

Pusty grób spowodował niemałe zamieszanie w gronie apostołów i zaniepokojenie wśród oponentów Jezusa.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Jerozolima o niczym innym nie rozprawiała, jak tylko o sprawie Jezusa, o Jego niezwykłej śmierci, o towarzyszących kaźni niewytłumaczalnych zjawiskach, o zakłopotaniu establishmentu, w końcu o ukazywaniu się Zmarłego wielu ludziom. „Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi” (Łk 24,34). Świadectwu Piotra zaprzeczyć nikt nie był w stanie. Tak zatem opowieści kobiet, które pierwsze ujrzały Zmartwychwstałego, nie były czczą gadaniną (por. Łk 24,11).

 

Kamień na kamieniu

Arcykapłani na wieść o tej niewiarygodnej historii „po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: »Rozpowiadajcie tak: jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu« (Mt 28,12-14). A jednak od tego pierwszego dnia po szabacie, owego kwietniowego dnia 30 r., pusty grób Jezusa, własność Józefa z Arymatei, członka Sanhedrynu, stał się miejscem masowych odwiedzin, ku wielkiej irytacji żydowskiej starszyzny.

Trzydzieści sześć lat po śmierci Jezusa, w 66 r., wybuchło pierwsze powstanie żydowskie przeciwko panowaniu Rzymian w Palestynie, powstanie o podłożu mesjanistycznym. Niebawem przerodziło się ono w otwartą wojnę, która trwała cztery lata i skończyła się klęską powstańców i tragedią narodu. Tak jak zapowiedział Jezus, Jerozolima została zniszczona, Świątynię spalono, jej obrońcy polegli w desperackiej walce, a ci, którzy przeżyli, zostali uprowadzeni w niewolę, by ginąć od dzikich zwierząt na arenach, przy budowie rzymskiego Koloseum czy w kopalniach Sardynii. Tak przepadło całe pokolenie Żydów z Judei i Świętego Miasta za to, że nie rozpoznało czasu swojego nawiedzenia (por. Łk 19,44). Klęskę narodową przeżyli tylko ci Żydzi, którzy uznali w Jezusie Mesjasza i odpowiedzialnie potraktowali Jego ostrzeżenie, by na widok zbliżających się legionów uchodzić czym prędzej z Jerozolimy, a nie szukać w jej murach ratunku.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (650), 25 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 kwietnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter