24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Działanie Kościoła zależy od jego modlitwy

Ocena: 0
1801

Liturgia jest fundamentem życia Kościoła. Od tego jak Kościół będzie sprawował liturgię Chrystusa i jak będzie się modlił, zależy to, jak będzie funkcjonował – powiedział prof. David W. Fagerberg w Dominikańskim Duszpasterstwie Akademickim w Lublinie. Teolog, liturgista i były pastor luterański opowiedział studentom jak żyć liturgią każdego dnia i o swojej drodze do Kościoła Katolickiego.

fot. congerdesign, pixabay, domena publiczna

Tłumacząc swoje powody przejścia z luteranizmu na katolicyzm, stwierdził, że kierował się przede wszystkim pragnieniem pogłębienia swojej wiary. – W luterańskiej teologii liturgii dużo miejsca poświęca się mówieniu o rytuałach, dominuje tam myślenie „co ja mogę dać Bogu?” Natomiast liturgia musi wypływać nie tyle od nas, co być Bożym działaniem w nas, być tym „Opus Dei” – wyjaśniał profesor.

Fagerberg zauważył, że wspólne sprawowanie kultu musi być traktowane jako źródło i szczyt działania Kościoła. Jednak, gdy zabraknie troski o wewnętrzne i zewnętrzne przeżywanie liturgii, wtedy wspólnota wierzących straci sens swojego istnienia. - Liturgia jest fundamentem życia Kościoła, bo jest odbiciem tego czym żyje i w co wierzy. Od tego jak Kościół będzie sprawował liturgię Chrystusa i jak będzie się modlił, zależy to, jak będzie funkcjonował – tłumaczył Amerykanin.

Teolog zwrócił uwagę, że choć od wielu lat mówi się o potrzebie odnowy życia liturgicznego w Kościele, to działania w tym kierunku mają zazwyczaj wymiar punktowy i lokalny. Za główne zadanie tzw. Ruchu Liturgicznego uważa powrót do jego źródeł, jakim jest wiara w Boże działanie poprzez sakramenty. – Nie dziwmy się, że jest zimno, gdy jesteśmy daleko od ogniska. Siądźmy przy ogniu i ogrzejmy się w nim – porównywał wykładowca.

Prof. David W. Fagerberg jest wykładowcą Liturgiki na Wydziale Teologicznym amerykańskiego Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana. Jako luterański pastor, podczas pisania doktoratu zetknął się z prawosławną teologią Alexandra Schmemanna, dzięki której odkrył sakramentalny wymiar Kościoła i liturgii. Natomiast pod wpływem lektury pism G. K. Chestertona postanowił zostać katolikiem.

Jego rozprawa, która stała się wyznacznikiem współczesnej duchowości liturgicznej, została wydana w Polsce nakładem Fundacji Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego pod tytułem „Theologia prima. Czym jest teologia liturgiczna?”.
Książka jest piątą pozycją z serii „Źródło i szczyt”, prezentującą klasyczne, zachodnie dzieła poruszające tematykę liturgii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter