29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Duszpasterstwo po francusku

Ocena: 0
471

Sympatyczna mała wspólnota osób żyjących autentycznie wiarą – mówi o Duszpasterstwie Francuskojęzycznym o. Zbigniew Kubacki SJ. Skąd wzięli się frankofoni w Warszawie?

fot. arch. Alexis Morel

Początki Duszpasterstwa Francuskojęzycznego przy parafii św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie wiążą się z o. Janem Marią Szymusiakiem SJ (1920–1987). Jezuita urodził się we Francji w rodzinie polskich imigrantów i w 1956 r. przybył do Polski. Na początku lat 60. zauważył zapotrzebowanie duchowe wśród zagranicznych dyplomatów na wspólnotę w języku francuskim. Duszpasterstwo przetrwało do dziś i jest skarbem duchowym dla kolejnych pokoleń frankofonów w Warszawie. Obecnie liczy ok. 100 osób, w niedzielę na Mszę przychodzi zwykłe 60–80 wiernych, a w uroczystości nawet do 150. Grupę tworzą w większości Francuzi, którzy wydelegowani zostali z francuskich firm do Polski, albo Polacy związani z francuskojęzycznymi krajami. Pojedyncze osoby pochodzą z Demokratycznej Republiki Konga, Kamerunu oraz Haiti, Litwy, Włoch, Kanady.

 


AKTYWNI ŚWIECCY

Wspólnotę wyróżnia ogromne zaangażowanie osób świeckich. Działalność koordynuje małżeństwo Violaine i Alexis Morel wraz z opiekunami duchowymi, o. Zbigniewem Kubackim SJ oraz o. Michałem Karnawalskim SJ. Państwo Morel są małżeństwem od osiemnastu lat i rodzicami siedmiorga dzieci. Do Polski przyjechali we wrześniu 2019 r. Od dłuższego czasu nosili w sobie pragnienie, aby móc jako małżeństwo zaangażować się w posługę w Kościele.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 26 (869), 26 czerwca 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 29 czerwca 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter