11 grudnia
wtorek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Duszpasterstwo młodzieży w świecie nowych mediów

Ocena: 0
156

O młodzieży i duszpasterstwie w świecie nowych mediów obradowała Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej.

fot. pixabay.pl

- W głównej mierze zwrócono uwagę na szanse dla duszpasterstw i konkretną rolę, którą Kościół musi spełniać - powiedział po spotkaniu Rady Duszpasterstwa ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej. Członkowie Rady rozmawiali m.in. o młodzieży w świecie nowych mediów.

Kard. Kazimierz Nycz wyjaśnił, że na taki temat naprowadziła jedna z debat Dziedzińca Dialogu, "Człowiek 2.0", która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, jak również podczas listopadowych obrad w Rzymie Papieskiej Komisji ds Kultury. "Truizmem jest powiedzieć, że większość informacji młodzież czerpie z internetu. Kto ma dziś większy wpływ na młodzież? Czy dawne autorytety, czy też nowe: blogerzy i youtuberzy?".

Do dyskusji wprowadzili prof. Marek Niezgódka, wykładowca informatyki, oraz fizyk, prof. Krzysztof Meissner.

- Wnioski, które można sformułować po obradach Rady Duszpasterskiej, to oczywiście i te negatywne, pokazujące zagrożenie, jakie niesie za sobą uzależnienie behawioralne od technologii, informacji, jak również negatywne zmiany, które w naturalny sposób wynikają z nadchodzącego przełomu o charakterze cywilizacyjnym - relacjonował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

- Jednak w głównej mierze zwrócono uwagę na szanse dla duszpasterstw i konkretną rolę, którą Kościół musi spełniać - dodał rzecznik archidiecezji. - Chodzi przede wszystkim o szeroko pojętą edukację medialną, skierowaną nie tylko do młodzieży, ale przede wszystkim do rodziców, nie ograniczająca się do edukacji o charakterze technologicznym, lecz pogłębiania zdolności krytycznego wyboru. A duszpasterstwo młodzieży czasu cyfrowej transformacji to nie tylko konieczność, ale i niezwykła szansa dla duszpasterzy. -

Podkreślono także konieczność wzmacniania tzw. Mediów refleksyjnych oraz istnienia małych rzeczywistych grup duszpasterskich, które otwierają możliwość rzeczywistego kontaktu.

Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej przy kard. Kazimierzu Nyczu w obecnej kadencji 2013-2018 składa się z 29 osób. Członkami wchodzącymi z urzędu w skład tego grona są trzej biskupi pomocniczy, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, kanclerz oraz dyrektorzy wydziałów duszpasterstwa rodzin i duszpasterstwa dzieci i młodzieży w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Ponadto z nominacji kard. Nycza w skład rady wchodzą jeszcze 22 osoby: 4 księży w tym dwóch zakonnych: jezuita i dominikanin, 15 świeckich w tym dwa małżeństwa oraz 3 siostry zakonne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -