29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Duchowe pułapki

Ocena: 4.75
2324

 

A co z ich działaniem w internecie? 

Internet jest sam w sobie propozycją równoległego świata, więc dla sekt to wymarzona przestrzeń. W internecie pojawiają się poprzez gry komputerowe, ale i media społecznościowe. Organizacja Wicca Polska – w staroangielskim wicca oznacza czarownika – spotyka się tylko przez internet i tą drogą można poznać zasady jej działania. Na żywo spotykają się raz w roku. 

Niektóre grupy wykorzystują internet jako możliwość kontaktu. Inne – jako nośnik informacji, która nie jest kontrolowana. Wystarczy zasugerować niewinną reklamą, że warto zajrzeć na konkretną stronę, a jeśli jest ona dobrze prowadzona, to zafrapuje młodego odbiorcę. Tym bardziej że młodzi użytkownicy nie mają obaw przed korzystaniem z internetu, a ten potrafi zaangażować młodego człowieka, ale i zaprowadzić na manowce ducha. 

Mechanizmy, które stosują sekty w przestrzeni realnej, wchodzą też w przestrzeń sieciową. Co więcej, w rzeczywistości wirtualnej fantazja może być o wiele większa, dlatego że możliwość oszukania człowieka jest zwielokrotniona. Wszystkie właściwości internetu, które wiążą się z iluzją, wirtualnością, odległością, mogą być tylko bardziej sugestywnym argumentem dla danego odbiorcy. Ktoś może dawać fałszywe świadectwo, że dana sekta czy praktyki magiczne ubogaciły jego życie, pokazywać film czy zdjęcie gdy np. lewituje, ale odbiorca nie jest w stanie tego zweryfikować. 

 

Czy pandemia sprawiła, że jako społeczeństwo jesteśmy bardziej podatni na działania sekt? 

Jedną ze znanych metod stosowanych przez sekty jest tzw. „bombardowanie miłością”, czyli obdarowywanie uśmiechem, radością. To, co każdy z nas ceni i lubi, zwłaszcza gdy doświadcza samotności lub marginalizowania przez środowisko, wtedy taka oferta staje się niezwykle interesująca. Sekty skorzystały z osamotnienia ludzi i faktu, że młodzi byli w ciągłym kontakcie z internetem. To dało nowe możliwości, szczególnie że rodzice znacznie mniej kontrolowali działania internetowe dzieci. Zadanie domowe i wyszukanie informacji potrzebnych na lekcje mogły się stać łatwą wymówką dla nawiązywania nowych, nie zawsze dobrych kontaktów. Sekty mogły dotrzeć do szerszego grona odbiorców z ofertą ciekawych spotkań innego rodzaju niż szkoła. 

Jednak stosunkowo mało było grup, które bazowały w działaniu tylko na temacie pandemii. Natomiast pojawiły się nowe aktywności, które obiecywały szybkie „uzdrowienie” z koronawirusa. W ten sposób niektóre sekty, np. „Nauka o Szczęściu” założona w 1991 r., znalazły nowych wyznawców. Pandemia niestety wzmacnia zainteresowanie magią, zabobonami, a nawet fałszywymi objawieniami, które mogą być wykorzystywane także przez sekty. 

 

Jak rozpoznać, że ktoś z naszych bliskich znalazł się pod wpływem sekty? 

To wymaga przede wszystkim codziennego kontaktu. Obserwujmy nastroje, reagujmy na zmiany w życiu naszych bliskich – czy lubią uciekać w osamotnienie, zaczynają się inaczej ubierać czy nosić nowe symbole. Trzeba być uważnym na drobne rzeczy – pozostawiona na biurku kartka z notkami czy symbolami, którą zwykle byśmy zignorowali, może być znaczącą wskazówką. Potem często przychodzi konkretna literatura i strony internetowe poświęcone danej tematyce. To wyraźny sygnał, że trzeba się sprawie przyjrzeć. Jeżeli nasze dziecko albo współmałżonek zawsze chętnie opowiadali o tym, dzieje się w ich życiu, a teraz tego unikają, trzeba zapytać wprost: co się dzieje? Być może coś zupełnie innego jest powodem tego stanu rzeczy, a być może nasz bliski jest już wciągnięty w kontakt z sektą. 

 

Co wówczas zrobić? Gdzie szukać pomocy? 

Najważniejszą pomocą jest dobra atmosfera w domu. Receptą jest przyjaźń i bliskość, zwykłe rozmowy – niekoniecznie na temat postawy życiowej. Obsypanie groszem osoby, która już przystąpiła do sekty, sprawi, że będzie jeszcze cenniejszym nabytkiem dla takiej grupy. 

Gdy nasze dziecko opuszcza dom, by uciec do sekty, bardzo ważne jest, by nigdy nie pokazać, że jest dla nas nic niewarte, że przegrało i zniszczyło więzi. Kiedy nie mamy już wpływu na decyzję syna czy córki, niech ostatnim, co usłyszy, zanim się spakuje i wyjdzie z domu, będzie zdanie: „Zawsze możesz tu wrócić. Tu jest twój dom”. I trzeba być gotowym na ten powrót, gdy bliska nam osoba przyjdzie poraniona, wykorzystana, zniszczona. Otwórzmy drzwi i nie pytajmy o nic, a przyjdzie taki czas, że sama opowie nam, co się działo. To ogromna próba relacji w rodzinie, ale gdy przyjdzie, można i warto ją przetrwać. 

Jeśli mamy pewność, że ktoś bliski został wciągnięty w sektę, koniecznie sprawdźmy, co to za grupa i jakie zagrożenia są z nią związane. Można również się dowiedzieć, czy nie byli notowani na policji. Najlepiej nawiązać też kontakt z Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, które są rozsiane po całej Polsce, gdzie uzyskamy dodatkową pomoc. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter