14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dni Ojca Jana Góry okazją do rozmowy jak wychodzić do ludzi, którzy nie są w Kościele

Ocena: 0
321

Na Jamnej trwają Dni Ojca Jana Góry OP – duszpasterza, artysty, pisarza, intelektualisty i wizjonera. To czas refleksji, wykładów i spotkań z jego myślą. To także okazja do dyskusji jak wychodzić dziś do ludzi, którzy nie są w Kościele. 14 i 15 sierpnia na Jamnej odbędzie się Święto Pojednania.

fot. serwis eKai/ Twitter

 Na Jamnej w sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei zgromadzili się ludzie z całej Polski m.in. z Poznania, Warszawy, Krakowa, Ostrowa Wielkopolskiego.

„Jamna to piękne miejsce. Chcę, by moje dzieci były blisko Chrystusa. Kiedy byłem młodszy przyjeżdżałem tutaj ładować duchowe akumulatory, teraz wracam z żoną i czwórką dzieci. Przyjeżdżamy, aby być razem z osobami duchownymi i tworzyć wspólnotę Kościoła” - mówi Lech Graduszewski z Poznania.

Uczestnicy modlą się i mówią o dziedzictwie ojca Jana Góry - dominikanina, twórcy „Republiki Dominikańskiej” na Jamnej i Lednicy 2000. Wykłady poświęcone są m.in. cierpieniu, Biblii, życiu, zdrowiu, czy architekturze.

„Celem nie jest wspominanie ojca Góry, ale pogłębianie teologii zawartej w jego wypowiedziach. Zostawił nam wiele kazań i dzieł. Próbujemy odczytać jaka była jego wizja Kościoła, wspólnoty, a także przypominać jak nawiązywał relacje z ludźmi, którzy są tuż obok Kościoła, albo mają inne zdanie ” - mówi organizator o. Nikodem Brzózy OP.

Podczas Dni o. Jana Góry dużo mówi się o tym jak wychodzić do ludzi, którzy nie chodzą do kościoła, nie praktykują. „Ojciec Jan Góra potrafił rozmawiać z ludźmi, którzy mieli różne poglądy na życie. On się z nimi „nie boksował”, ale dawał im przysłowiową szklankę wody i zapraszał, żeby razem zrobili coś dobrego. Tak później odkrywali Ewangelię” - dodaje.

Organizator spotkania twierdzi, że sztuka dialogu to bardzo aktualny temat, także w kontekście dyskusji o LGBT.

„Jeśli ludzie wychodzą na ulice, to część z nich ma problemy z własną tożsamością, seksualnością, nie są przekonani do chrześcijaństwa, szukają drogi. Trzeba zainteresować się człowiekiem, można wyjść i rozmawiać o ich problemach. Trzeba jednak wypracować język takiej rozmowy, bo konfrontacja może eskalować dyskusję. Ojciec Góra zapraszał do rozmowy, zamiast odpowiadać prowokacją na prowokację” - mówi o. Nikodem Brzózy OP.

Dni Ojca Jana Góry potrwają do 15 sierpnia. „Ojciec Jan Góra często powtarzał, że człowiek jest drogą Kościoła. Szukał sposobów dotarcia do młodych. Wiedział, że samo słowo może nie przemawiać, że potrzeba symboli. Podtrzymujemy na Jamnej to, co rozpoczął. Pamiętamy o historii, bo ta ziemia jest naznaczona bliznami wojen. Myślimy też o przyszłości, stąd kolejne już Święto Pojednania” - mówi o. Andrzej Chlewicki – duszpasterz jamneński.

14 sierpnia na Jamnej rozpoczną się obchody Święta Pojednania. O 15.00 będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia i Misterium - Radosny Pogrzeb Matki Bożej. O 19.00 zostanie odprawiona Msza św. Natomiast o 21.30 rozpocznie się całonocne czuwanie w tamtejszym kościele. 15 sierpnia uczestnicy uroczystości spotkają się o 10.00 przy pomniku upamiętniającym poległych partyzantów AK i mieszkańców Jamnej. Godzinę później zostanie odprawiona Msza św. odpustowa, a po niej będą atrakcje dla dużych i małych, czyli polonez na łące, koncert Haliny Frąckowiak, misterium „O zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny” oraz Akatyst ku czci Matki Bożej.

W 1992 r. na górze Jamna pod Tarnowem o. Jan Góra założył ośrodek duszpasterstwa akademickiego. Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei oraz Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego oo. Dominikanów w Poznaniu są miejscami modlitwy i pojednania, miejscem odnajdywania Boga i przemiany człowieka.

Jamna to wioska położona w lasach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, miejsce pamiętające pacyfikację wsi we wrześniu 1944 roku i bitwę stoczoną przez Armię Krajową. Ozdobą Parku Krajobrazowego jest góra Jamna (530 m n.p.m.). Dominikanie z Poznania wybudowali na niej kościół Matki Bożej Jamneńskiej - Matki Niezawodnej Nadziei. 3 czerwca 1998 r. Jan Paweł II na prośbę o. Jana Góry osobiście koronował obraz.

W Domu św. Jacka znajdują się m.in. pokój papieski z pamiątkami po Janie Pawle II, kaplica, czytelnia i biblioteka - Pokój Romana Brandstaettera.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter