6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dar Boga dla świata

Ocena: 5
551

Mija 20 lat od ogłoszenia przez Jana Pawła II siostry Faustyny Kowalskiej świętą i rozszerzenia Święta  Miłosierdzia Bożego na cały Kościół.

Św. Faustyna, obraz z kaplicy na Żytniej

To była druga niedziela po Wielkanocy, 30 kwietnia Roku Jubileuszowego 2000. Na Placu Świętego Piotra zebrało się 200 tysięcy wiernych z całego świata. Część z nich trzymała w dłoniach obrazy Jezusa Miłosiernego i siostry Faustyny Kowalskiej, a na ramionach wielu pielgrzymów znajdowały się białe chusteczki ze słowami „Jezu, ufam Tobie” w wielu wersjach językowych. Wśród przybyłych było około 30 tysięcy Polaków. Na czele delegacji polskiego rządu stał ewangelik Jerzy Buzek, który wcześniej spotkał się z Janem Pawłem II.

Papież celebrował z udziałem wielu kardynałów i biskupów. We wprowadzeniu do Mszy Świętej powiedział: „Dana mi jest radość ogłoszenia nowej świętej: Marii Faustyny Kowalskiej. Świadectwem swego życia przypomina nam ona, że nasza wiara i nadzieja muszą trwać niewzruszenie w Bogu”.
A potem słynna formuła kanonizacyjna, odsłonięcie obrazu nowej świętej i …burza oklasków. Głęboka homilia podczas Mszy z jakże znaczącymi słowami:

Ty zaś, Faustyno, darze Boga dla naszej epoki, darze polskiej ziemi dla całego Kościoła, wyjednaj nam, abyśmy mogli pojąć głębię Bożego Miłosierdzia, pomóż nam, abyśmy osobiście go doświadczyli i świadczyli o nim braciom. Twoje orędzie światłości i nadziei niech się rozprzestrzenia na całym świecie, niech przynagla grzeszników do nawrócenia, niech uśmierza spory i nienawiści, niech uzdalnia ludzi i narody do czynnego okazywania braterstwa. My dzisiaj, wpatrując się razem z tobą w oblicze zmartwychwstałego Chrystusa, powtarzamy twoją modlitwę ufnego zawierzenia i mówimy z niezłomna nadzieją: Jezu, ufam Tobie.

Pod koniec uroczystości, dzięki telewizji, uczestnicy kanonizacji mogli połączyć się z sanktuarium w Łagiewnikach, gdzie ze zgromadzonymi modlił się ówczesny biskup pomocniczy krakowski Kazimierz Nycz. Dziś kardynał metropolita warszawski dziękował wówczas Ojcu Świętemu

Dziękujemy najserdeczniej za św. siostrę Faustynę, dar Boga dla naszych czasów. Dziękujemy za światło Bożego Miłosierdzia na naszą drogę w trzecie tysiąclecie. Dziękujemy za to, że od dzisiaj II Niedziela Wielkanocna będzie się nazywała Niedzielą Miłosierdzia Bożego w całym Kościele.

Wydarzenia sprzed dwudziestu lat pozostały na zawsze w pamięci nie tylko uczestników kanonizacji, ale przeszły do najnowszej historii Kościoła, pasterzem którego był wówczas święty papież z Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter