28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Daj się przemienić

Ocena: 0
1141

– Pozwólmy Jezusowi, aby mógł nas stworzyć na nowo, wyzwalając nas od naszych grzechów – zachęcił papież podczas porannej Mszy świętej w Domu św. Marty.

fot. Pixabay.com

Franciszek przestrzegł przed bagatelizowaniem naszych grzechów. Zaznaczył, że jedynie nazywając je po imieniu możemy pozwolić Bogu, by uczynił nas nowymi ludźmi.

Papież zauważył, że już pierwsze czytanie dzisiejszej liturgii (Iz 35,1-10) mówi o tym, że pustynia zakwitnie, niewidomi będą widzieć, a głusi słyszeć, a zatem o odnowieniu. Wszystko się zmieni; to, co brzydkie, stanie się piękne, zaś zło przemieni się w dobro. Franciszek zauważył, że lud Izraela oczekiwał od Mesjasza przemiany na lepsze.

Zaznaczył, że dzisiejsza Ewangelia (Łk 5,17-26) ukazuje Chrystusa uzdrawiającego duszę i ciało. Jezus ukazywał ludziom drogę przemiany i z tego powodu szli oni za Nim; nie dlatego, aby Jego orędzie było bardzo aktualne, ale ponieważ docierało do głębi ich serc.

– To, co czynił Jezus, było nie tylko przemianą z brzydoty na to, co piękne, ze złego na dobre: Jezus dokonał transformacji. Nie jest to problem uczynienia pięknym, makijażu, oszustwa: wszystko przemienił od wewnątrz! Zmienił stwarzając na nowo: Bóg stworzył świat; człowiek popadł w grzech; przyszedł Jezus, aby świat stworzyć na nowo. I to jest orędzie Ewangelii, które jasno widać: Jezus przed uzdrowieniem owego człowieka odpuszcza jemu grzechy. Odrodził tego człowieka, z grzesznika stworzył sprawiedliwego. Czyni go nowym, zupełnie nowym. A to powoduje zgorszenie! – stwierdził papież.

Zauważył, że z tego powodu uczeni w Prawie zaczęli dyskutować, szemrać, ponieważ nie mogli zaakceptować Jego władzy. Jezus może bowiem nas, grzeszników, uczynić nowymi ludźmi. To wyczuła Maria Magdalena, która choć zewnętrznie była zdrowa, nosiła w swoim wnętrzu grzech. Wyczuła, że ten Człowiek może uzdrowić nie tylko ciało, ale także ranę duszy. Może ją stworzyć na nowo. A do tego potrzebujemy wielkiej wiary – podkreślił papież.

– Niech Pan nam pomoże przygotować się na Boże Narodzenie z wielką wiarą, ponieważ dla uzdrowienia duszy, dla uzdrowienia egzystencjalnego, ponownego stworzenia, które przynosi Jezus, potrzebna jest wielka wiara – powiedział Franciszek. Zaznaczył, że łaską, którą przynosi nam Jezus, jest przekształcenie. Zachęcił do przezwyciężenia pokusy niewiary, gdy mówimy, że nie damy rady. Jezus mówi nam "Odwagi!".

– Wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale spójrz na korzeń twego grzechu i pozwól, aby Pan tam zszedł i stworzył go na nowo, a wówczas ten gorzki korzeń zakwitnie w uczynkach sprawiedliwości; a ty staniesz się nowym mężczyzną, nową kobietą. Ale jeśli mówimy: "Tak, tak, mam grzechy; idę, spowiadam się... kilka słów, a potem postępuję tak dalej... ", to nie pozwalam Panu, aby mnie stworzył na nowo. Tylko dwa pociągnięcia werniksu i uważamy, że nie trzeba nic więcej! Nie! Muszę wyznać moje grzechy, z imieniem i nazwiskiem: popełniłem to, to, to i wstydzę się w moim sercu! I otwieram moje serce: "Jedyny mój Panie, stwórz mnie na nowo!". W ten sposób będziemy mieli odwagę, by podążać z prawdziwą wiarą – tak jak prosiliśmy – ku Bożemu Narodzeniu – stwierdził Franciszek.

Papież zauważył, że zawsze staramy się ukryć powagę naszych grzechów. Na przykład, kiedy pomniejszamy zazdrość. A jednak jest ona straszna, jak jad węża, który dąży do zniszczenia innej osoby.

Zachęcił, by dotrzeć do sedna naszych grzechów, a następnie oddać je Panu, aby On je usunął i pomógł nam z wiarą iść naprzód. – Bóg pragnie bowiem, abyśmy oddali Jemu nasze grzechy i aby mógł nas uczynić nowym człowiekiem – powiedział Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter