11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czysta i piękna Pani

Ocena: 0
517

Co współczesnemu wierzącemu mówi prawda o niepokalanym poczęciu Maryi?

fot.xhz

Termin „niepokalany” bardzo rzadko pojawia się w naszych rozmowach; słownik języka polskiego podaje, że oznacza on tyle, co „niesplamiony niczym, nieskalany, czysty, nieskazitelny; bez grzechu, dziewiczy”. Katolicy posługują się tym przymiotnikiem trochę częściej na początku grudnia, w związku z przypadającą ósmego dnia tego miesiąca uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Obchodzona jest ona już w klimacie przedświątecznym, w otoczeniu coraz liczniejszych dekoracji i reklam, które bardziej nas rozpraszają, niż koncentrują na tym, co jest istotą świąt Bożego Narodzenia.

Proces krystalizowania się prawdy o niepokalanym poczęciu Maryi był bardzo długi, a dogmat został ogłoszony dopiero 8 grudnia 1854 r. przez bł. Piusa IX. W bulli Ineffabilis Deus papież stwierdza: „Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”.

Z tego bardzo skondensowanego tekstu wynika, że Maryja została wybrana i wyróżniona przez Boga od samego początku Jej istnienia, czyli od chwili poczęcia w łonie matki, św. Anny. Wszyscy bowiem, wskutek dziedzictwa rodzaju ludzkiego, spowodowanego grzechem Adama i Ewy, rodzimy się w grzechu pierworodnym, który – jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego (n. 404) – nie jest popełniany, lecz zaciągany, nie jest aktem, ale stanem, w jakim poczyna się człowiek; uwolnienie od niego dokonuje się w czasie chrztu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (738), 8 grudnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 grudnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest kapłanem diecezji płockiej, filologiem klasycznym i patrologiem, pracownikiem Stolicy Apostolskiej

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 grudnia

Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie NMP Loretańskiej
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 40, 1-11; Ps 96; Mt 18, 12-14
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -