2 marca
sobota
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czym jest Adwent?

Ocena: 5
449

Adwent rozpoczyna się w tym roku w niedzielę, 3 grudnia. Większość katolików, nawet tych, którzy rzadko chodzą na mszę, wie, że Adwent wiąże się z wieńcem ze świecami, prawdopodobnie "kalendarzem" z ukrytymi czekoladkami i rozplątywaniem sznurków lampek choinkowych. Ale Adwent to znacznie więcej. Oto wyjaśnienie, czym tak naprawdę jest.

fot. pixabay.com

Czym jest Adwent?

Naród izraelski przez pokolenia czekał na przybycie obiecanego Mesjasza. Ich poezja, pieśni i opowieści, a także kult religijny skupiały się na oczekiwanym zbawicielu, który przyjdzie do nich, aby uwolnić ich z niewoli i poprowadzić do spełnienia wszystkiego, co Bóg obiecał.

Izrael tęsknił za Mesjaszem, a Jan Chrzciciel, który przyszedł przed Jezusem, obiecał, że Mesjasz nadchodzi i można go znaleźć w Jezusie Chrystusie, Synu Bożym, "Baranku Bożym, który gładzi grzechy świata".

Adwent jest okresem w życiu Kościoła, którego celem jest odnowienie doświadczenia oczekiwania i tęsknoty za Mesjaszem. Chociaż Chrystus już przyszedł na świat, Kościół zaprasza nas do odnowienia naszego pragnienia Pana głębiej w naszym życiu i do odnowienia naszego pragnienia triumfalnego drugiego przyjścia Chrystusa na świat.

Adwent to czas, w którym przygotowujemy się do Bożego Narodzenia, pamiątki przyjścia Jezusa Chrystusa na świat. Przygotowania mają charakter praktyczny, taki jak dekorowanie choinek i wręczanie prezentów, ale mają również charakter duchowy.

Podczas Adwentu jesteśmy zaproszeni do częstszego wchodzenia w ciszę, do modlitwy i refleksji, do Pisma Świętego.

Podczas Adwentu jesteśmy zaproszeni do częstszego wchodzenia w ciszę, modlitwę i refleksję, w Pismo Święte i sakramentalne życie Kościoła - wszystko po to, aby przygotować się do świętowania Bożego Narodzenia.

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że celem Adwentu jest uobecnienie nam i naszym rodzinom "starożytnego oczekiwania na Mesjasza (...) poprzez udział w długim przygotowaniu na pierwsze przyjście Zbawiciela".

Co oznacza słowo adwent?

Adwent pochodzi od łacińskiego "ad + venire", co zasadniczo oznacza "przyjść" do lub "przyjść w kierunku". "Ad + venire" jest rdzeniem łacińskiego "adventus", co oznacza "przybycie".

Tak więc Adwent jest okresem przybycia: przybycia Chrystusa do naszych serc, do świata i do niezwykłego Bożego planu naszego zbawienia.

Zatem trwa cztery tygodnie?

Adwent ma nieco inną długość każdego roku. Rozpoczyna się cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. Ponieważ jednak Boże Narodzenie przypada na konkretną datę i może wypadać w różne dni tygodnia, Adwent może trwać trzy tygodnie i jeden dzień (tak jak w tym roku) lub cztery tygodnie.

Czy Adwent jest "nowym rokiem"?

Święta i uroczystości kościelne odbywają się w cyklu rocznym, który nazywamy "rokiem liturgicznym". "Rok liturgiczny" rozpoczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu. Tak więc wraz z rozpoczęciem Adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. Ale Kościół używa również zwykłego kalendarza, więc prawdopodobnie byłoby nieco dziwne organizowanie imprezy "sylwestrowej" w noc poprzedzającą rozpoczęcie Adwentu.

Wieńce adwentowe: skąd pochodzą?

Kościół katolicki używa wieńców adwentowych od średniowiecza. Zapalanie świec podczas przygotowań do Bożego Narodzenia przypomina nam, że Chrystus jest światłością świata. A wiecznie zielone konary przypominają nam o nowym i wiecznym życiu w Chrystusie, wiecznym synu Ojca.
Z pewnością prawdą jest, że ludy germańskie zapalały wieńce ze świec zimą na długo przed tym, jak Ewangelia dotarła do ich ojczyzny. Robili to, ponieważ wieńce świec w zimie są piękne i ciepłe. To, że chrześcijański symbol wyłonił się z tej tradycji, wskazuje, że Ewangelia może być wyrażona poprzez język, zwyczaje i symbole kultur, które uwierzyły, że Jezus Chrystus jest Panem.

Jedna świeca jest różowa - dlaczego?

Na wieńcu adwentowym znajdują się cztery świece. Trzy są fioletowe i zapalane są w pierwszą, drugą i czwartą niedzielę Adwentu. Różowa świeca jest zapalana w trzecią niedzielę Adwentu, którą nazywamy Niedzielą Gaudete. W tę niedzielę, oprócz różowej świecy, kapłan nosi różową szatę liturgiczną, którą może nazywać "różaną".

Gaudete to słowo, które oznacza "radować się", a my radujemy się w Niedzielę Gaudete, ponieważ jesteśmy w połowie Adwentu. Niektórzy ludzie mają zwyczaj organizowania przyjęć Gaudete, a także jest to dzień, w którym kolędnicy mogą rozpocząć kolędowanie od drzwi do drzwi.

Mówi się, że trzy fioletowe świece reprezentują modlitwę, post i jałmużnę - trzy duchowe dyscypliny, które są kluczem do owocnego Adwentu.

Czy śpiewanie świątecznych piosenek podczas Adwentu jest złe?

Nie, ale istnieje wiele wspaniałych hymnów i pieśni adwentowych.

Kiedy należy postawić choinkę?

O tym, kiedy postawić choinkę, decydują same rodziny. Niektórzy ludzie stawiają choinkę i dekorują ją w pierwszą niedzielę Adwentu, aby dokonać wielkiej transformacji w swoim domu i wprowadzić ich w tryb "przygotowań do Bożego Narodzenia".

Niektórzy stawiają choinkę w pierwszą niedzielę Adwentu, zakładają lampki w następną niedzielę, ozdoby w kolejną i dekorują ją coraz bardziej w miarę zbliżania się do Bożego Narodzenia.

Niektórzy stawiają choinkę w Niedzielę Gaudete, jako rodzaj radości, i dekorują ją w tygodniach między Gaudete a Bożym Narodzeniem.

To, kiedy choinka zostanie postawiona i udekorowana, zależy od danej osoby i rodziny, ale posiadanie choinki jest ważną częścią adwentowej tradycji wielu ludzi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 15, 1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter