26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czego się nie da kupić

Ocena: 0
704

Czytamy dziś końcówkę pierwszego tomu dzieła Łukaszowego, Ewangelii jego autorstwa, oraz początek jego drugiej części, czyli Dziejów Apostolskich. I w jednym, i drugim miejscu mamy opis dziś świętowanej uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Wyrażenia, jakie zostawia nam w swoich opisach Ewangelista (Łk 24,51: „został uniesiony”; Dz 1,2: „został wzięty”; Dz 1,9: „uniósł się”), nie dodają nam zbyt wielu dodatkowych informacji ponad „wniebowstąpienie”. Połączenie jednak tych fragmentów z pozostałym nauczaniem Pisma Świętego pozwala nam zrozumieć, że „ten ostatni etap pozostaje ściśle związany z pierwszym, to znaczy ze zstąpieniem z nieba zrealizowanym we Wcieleniu. Tylko Chrystus, Ten, który »wyszedł od Ojca«, może »wrócić do Ojca« (...). Człowieczeństwo pozostawione swoim własnym siłom nie ma dostępu do »domu Ojca« (J 14,2), do życia i do szczęścia Bożego. Jedynie Chrystus mógł otworzyć człowiekowi taki dostęp: »Jako nasza Głowa wyprzedził nas do niebieskiej Ojczyzny, aby umocnić naszą nadzieję, że jako członki Mistycznego Ciała również tam wejdziemy« (por. Mszał Rzymski, Prefacja o Wniebowstąpieniu) ” (KKK 661).

Podobnie kolejny punkt Katechizmu Kościoła Katolickiego łączy nam w ciągłość wydarzenia z życia Jezusa: „»A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie« (J 12,32). Wywyższenie na krzyżu oznacza i zapowiada wywyższenie Wniebowstąpienia. Jest jego początkiem (...)” (KKK 662). Starożytni mawiali: per aspera ad astra (czyli: przez ciernie do gwiazd). W świetle wiary przypominają sobie o tym wielokrotnie w ciągu dnia np. zakonnice w Laskach, które pozdrawiają się hasłem: „Przez Krzyż do Nieba”. Również i nam przypomina o tym dzisiejsze święto.

Choć życie Boga człowieka, Jezusa Chrystusa, przebiegało na ziemi podobnie do naszego (por. Hbr 4,15; GS 22), to jednak istnieją aspekty Jego, a przez to i naszego życia, które, dzięki Bogu, wymykają się spod naszej kontroli. One to, ze względu na ich wagę, przypominają również o całkowitej zależności naszego życia od Boga. Rzeczy, których nie można kupić, które się nie należą, jak dusza nieśmiertelna, jak zbawienie, jak wniebowstąpienie. Możemy na ich widok odpowiedzieć reakcją przyjmującą, zaufaniem, miłością, a przez to i posłuszeństwem wobec Boga Ojca, możemy je również odrzucić. One też uwydatniają bardziej postać Dawcy, gdyż wniebowstąpienie nie jest naturalną reakcją zmarłego ciała, które starało się dobrze zachowywać w swoim życiu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja, Dzień Matki

Wtorek, VII Tydzień Wielkanocny
+ wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera
Objawiłem imię Twoje ludziom,
których Mi dałeś ze świata

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,17-27; Ps 68,10-11.20-21; J 17,1-11a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter