16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas pokuty - 24 godziny dla Pana

Ocena: 0
654

Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania rozpocznie się w piątek w wielu kościołach w całej Polsce w ramach wielkopostnej akcji "24 godziny dla Pana" - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu.

fot. Pixabay, CC0

Jak poinformowali autorzy komunikatu akcja "24 godziny dla Pana" odbywa się z piątku na sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu, czyli Niedzielą Radości zwaną "Laetare". Akcję zainicjował papież Franciszek podczas specjalnego nabożeństwa pokutnego w Wielkim Poście 2014 roku, kiedy to sam najpierw przystąpił do spowiedzi a następnie spowiadał innych.

W Bulli Misericordiae Vultus wydanej w kwietniu 2015 r. papież podkreślał, że wiele osób w Sakramencie Pokuty i Pojednania odnajduje często drogę powrotu do Pana Boga. W tegorocznym zaś orędziu na Wielki Post podkreślił, że droga do Wielkanocy wzywa nas "do odnowienia naszego oblicza i naszego serca chrześcijan przez pokutę, nawrócenie i przebaczenie, aby móc żyć pełnią łask Tajemnicy Paschalnej".

"Za Ojcem Świętym Franciszkiem, w imieniu polskich biskupów, zachęcam wszystkich do skorzystania z możliwości adoracji oraz przystąpienia do sakramentu Pokuty i Pojednania. Akcja '24 godziny dla Pana' daje nam możliwość większego zaangażowania w nasze przeżywanie Wielkiego Postu. To wezwanie do spotkania się z Bożym Miłosierdziem, także dla tych, którzy dawno nie przystępowali do spowiedzi. Nie przegapmy tej okazji" – zachęcił cytowany w komunikacie rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Autorzy przypomnieli, że w Polsce bardzo popularną akcją stała się m.in. Noc Konfesjonałów realizowana w Wielkim Tygodniu. Spis kościołów, które się w nią włączają jest dostępny na stronie www.nockonfesjonalow.pl. Od dawna w polskich parafiach praktykowana jest również przedłużona spowiedź podczas rekolekcji wielkopostnych.

W diecezji świdnickiej mszę św. na rozpoczęcie akcji odprawi o godz. 18 w świdnickiej katedrze bp Ignacy Dec. Następnie adoracja będzie prowadzona przez poszczególne parafie obu świdnickich dekanatów przez całą dobę do sobotniej mszy św. o godz. 18. Akcja "24 godziny dla Pana" odbędzie się także w czterech miejscach archidiecezji łódzkiej: w Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej w Łasku rozpocznie się nabożeństwem pokutnym o godz. 19 w piątek i zakończy mszą św. godz.18 w sobotę; w Bazylice Archikatedralnej i kościele Matki Bożej Bolesnej w Łodzi rozpocznie się nabożeństwem pokutnym o godz. 21 w piątek a zakończy mszą św. o godz. 18 w sobotę; w kościele rektoralnym Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim akcję rozpocznie nabożeństwo pokutne w piątek godz. 21 a zakończy msza św. o godz. 18 w sobotę.

W archidiecezji gdańskiej w ramach akcji "24 godziny dla Pana" w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy Kolegiacie pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbędzie się nabożeństwo pokutne, które rozpocznie się w piątek o godz. 15. W inicjatywę włączy się również parafia Bożego Ciała w Gdańsku Morenie, gdzie czuwanie rozpocznie Droga Krzyżowa o godz. 19, po której odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Akcję zakończy msza św. o godz. 18 w sobotę.

Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z okazją do skorzystania z sakramentu pokuty odbędzie się także w kaplicy Chrystusa Króla przy kościele Ducha Świętego w Koszalinie. Od godz. 15 w piątek do 15 w sobotę będzie można tu przystąpić do spowiedzi oraz modlić się przed Najświętszym Sakramentem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -