28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas ciszy

Ocena: 0
1679

Trzecia książka kard. Roberta Saraha „Moc milczenia” odniesie z pewnością podobny sukces, jak „Bóg albo nic” i „W drodze do Niniwy”.

Autor, który jest prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dedykuje swoją pracę papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, „wielkiemu przyjacielem Boga, nauczycielowi ciszy i modlitwy”, bp. Raymondowi Marie Tchidimbowi, dawnemu arcybiskupowi Konakry, więźniowi i ofierze krwawej dyktatury, oraz wszystkim nieznanym kartuzom, którzy szukają Boga od niemal tysiąca lat.

„Kardynał Sarah jest nauczycielem duchowości, który przemawia najpierw poprzez milczenie razem z Panem, poprzez głębokie zjednoczenie z Nim; dzięki temu naprawdę ma coś do powiedzenia każdemu z nas” – napisał w przedmowie Benedykt XVI. Papież senior wyraził też pogląd, że przy kard. Sarahu liturgia jest w dobrych rękach. Przedmowę do polskiego wydania napisał abp Henryk Hoser SAC.

Podczas niedawnego spotkania autorskiego w Krakowie kard. Sarah powiedział, że największy hałas jest w nas samych, i jest to hałas niszczący. „Bez milczenia Bóg znika w hałasie. A hałas ten staje się tym bardziej natarczywy, im bardziej nieobecny jest Bóg. Świat jest zagubiony, jeśli nie odkryje na nowo milczenia. Ziemia zapadnie się wtedy w nicość” – przestrzega gwinejski kardynał posługujący w Watykanie. Pisze to jako człowiek, który – jak sam przyznaje – przez trzy dni co dwa miesiące praktykuje „czas ciszy, wyrzeczenia i postu”.

Wiele o treści książki mówią już same rozdziały: „Milczenie wbrew hałasowi świata”, „Bóg nie mówi, ale Jego głos wyraźnie widać”, „Milczenie, tajemnica i sacrum”, „Milczenie Boga wobec rozszalałego zła”, „Jak wołanie na pustyni”. Bardzo ciekawe są uwagi autora na temat liturgii mszalnej. Stwierdza on wyraźnie: „Nie zgadzam się na to, byśmy tracili czas na przeciwstawianie sobie różnych liturgii albo rytu św. Piusa V rytowi bł. Pawła VI. Chodzi o to, aby wchodzić w wielką ciszę liturgii; trzeba umieć czerpać bogactwa ze wszystkich liturgicznych form łacińskich lub wschodnich, które przyznają milczeniu uprzywilejowane miejsce”.

„W niniejszej książce chciałem pokazać, że cisza jest jednym z najważniejszych sposobów umożliwiających nam wejście w ducha modlitwy; milczenie usposabia nas do nawiązania żywotnych i ciągłych relacji z Bogiem” – pisze kardynał. Zwraca też uwagę, że przesadne, zarozumiałe, oszczercze i nieumiarkowane gadulstwo często ma katastrofalne konsekwencje. Zwłaszcza te ostatnie słowa są bardzo aktualne na całym świecie, ale może szczególnie na naszym polskim gruncie.

Tygodnik „Idziemy” jest jednym z patronów medialnych książki.

 

Kard. Robert Sarah, Nicolas Diat, „Moc milczenia”, przedmowa Benedykt XVI, przekład Agnieszka Kuryś, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2017, ss. 352

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter