15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cud w Oziornoje

Ocena: 4.3
3817

Podróżując przez trzy tygodnie po Kazachstanie, wybrałem się wraz z Zespołem Tańca Ludowego UMCS do wsi Oziornoje, odległej o 140 km od miasta Kokszetawa. To wyjątkowa wieś, gdyż 90 proc. jej mieszkańców stanowią Polacy.

fot. ks. Krzysztof Kuryłowicz

Sanktuarium Królowej Pokoju

Wieś jest ważnym miejscem kultu Matki Bożej. Świadczą o tym piesze pielgrzymki z pobliskich i dalszych miejscowości do stworzonego tu sanktuarium Królowej Pokoju. 35 lat temu pobudowano w Oziornoje duży kościół, który został konsekrowany. W 1995 r. bp Jan Paweł Lenga oddał w opiekę Matki Bożej Królowej Pokoju Kazachstan i całą Azję Środkową. Dwa lata później w Oziornoje nastąpiły dwa ważne wydarzenia. Na pobliskiej Sopce (wzgórzu) Wołyńskiej wzniesiono krzyż-pomnik martyrologii kilkuset tysięcy ofiar pomordowanych przez komunistów w rejonie tajynszyńskim w latach 1940-45. W pobliżu krzyża ustawiono kamień z wyrytym napisem „Bogu – chwała, ludziom – pokój, męczennikom – Królestwo Boże, narodowi kazachskiemu – rozkwit”. Prawie w tym samym czasie przywieziona została do Oziornoje figura Matki Bożej Fatimskiej, która peregrynowała przez tereny dawnego Związku Radzieckiego. Wówczas także wzniesiono mosiężną figurę Matki Bożej z rybami, która w niedługim czasie została otoczona kultem wiernych: Polaków, Kazachów i innych narodów. Niestety, z powodu nagłej zmiany pogody – padał ulewny deszcz, powstały błotniste koleiny, mocno się ściemniło – nie mogliśmy dotrzeć do figury Matki Bożej z rybami. Mieliśmy jeszcze dwie godziny do odjazdu, więc spożytkowaliśmy ten czas na rozmowy z mieszkańcami Oziornoje o cudzie, który wydarzył się tu w 1941 r.

Wówczas mieszkańców tej „nieludzkiej ziemi”, którymi byli dosłownie pozostawieni na stepie polscy zesłańcy, dziesiątkował głód i wyniszczały ciężkie mrozy. Radziecka władza surowo karała za publiczną modlitwę, więc po kryjomu odmawiali różaniec, prosząc o ratunek. I doczekali się Boskiej interwencji.

W uroczysty dzień Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny 25 marca 1941 r. przyszła gwałtowna odwilż. Szybko topniejący śnieg utworzył w starym rozlewisku jezioro, w którym w sposób niewytłumaczalny pojawiły się duże ilości ryb, nadających się do natychmiastowej konsumpcji. Ludzie z wdzięcznością mówili o cudzie, który spowodowały ich gorące, serdeczne modlitwy. Starsze osoby, świadkowie tamtego wspaniałego wydarzenia, wspominają, że karpie i karasie z tego jeziora były bardzo smaczne. Było ich nadzwyczaj dużo. Sporządzano z nich różnorodne potrawy i przyrządzano na wiele sposobów. Na zimę przygotowywano beczki z solonymi rybami i przetworami z nich.

Od powstałego w ciągu jednego dnia dużego jeziora wzięła się nazwa wsi Oziornoje. Wspaniałe ryby, które się w nim pojawiły, uratowały polskich zesłańców oraz Kazachów od niechybnej śmierci.

Po latach wody jeziora wyschły, wyparowały. Na jego terenie ludzie siali zboże, sadzili ziemniaki. W wielu miejscach rozrósł się piołun, wysoki i bardzo gruby, który wykorzystywano do palenia w piecach. To też był dla wszystkich ratunek w mroźną zimę.

W ubiegłym roku znowu pojawiło się szybko rozszerzające się jezioro, a w nim mnóstwo ryb. Wieść o tym rozeszła się po okolicy bardzo szybko. Pojawiły się dziesiątki amatorów świeżych, pysznych ryb z różnych okolicznych miejscowości. Mieszkańcy Oziornoje uważają powtórne pojawienie się ogromnych ławic ryb za drugi cud. Korzystają z niespodziewanej podaży, robiąc zapasy na późniejszy czas.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter