26 stycznia
wtorek
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cebulka i różaniec

Ocena: 4.53333
1942

Tam, gdzie Michał Anioł umieścił w Kaplicy Sykstyńskiej na swym fresku przedstawiającym Sąd Ostateczny dusze wstępujące do nieba, widać ludzi, którzy są holowani w górę za pomocą różańca. Pomagają im inni, bo oni sami mogą w tym momencie tylko mocno trzymać się sznura paciorków.

O tym sposobie ratowania siebie – i, jak widać, również innych – nieraz powinniśmy usłyszeć w roku stulecia objawień fatimskich. Maryja nie tylko w Fatimie, ale wszędzie, gdzie się objawia, wzywa do modlitwy różańcowej. Należy dodać, że nie jako do sztuki dla sztuki, tylko z powodu grzechu, w którym grzęźnie świat, i dla naglącej konieczności pokutowania.

Wspomniana scena z Buonarottiego przypomina mi inną, analogiczną, z Dostojewskiego. Stawiam że z „Braci Karamazow”, choć może z „Idioty”. Otóż opowieść jest następująca: umiera skąpa bogaczka. Słyszy wyrok, że nigdy nikomu nie pomogła, wszystko tylko dla siebie. Już zaczyna się pogrążać w piekielnej czeluści, ale wciąż próbuje się rozpaczliwie bronić, i wtedy nagle sobie przypomina: „Nieprawda, raz dałam jednemu żebrakowi cebulkę! Dałam, pamiętacie?”. „Rzeczywiście, skoro tak...” – podają jej z nieba tę cebulkę ofiarowaną niegdyś biednemu i zaczynają starą wyciągać. Czuje bogaczka – coś ciężko idzie. Spogląda w dół, a tam jakiś potępieniec schwycił ją za nogę, tamtego kolejny i jeszcze kolejny, i próbują się ratować razem z nią. Baba w krzyk: „To moja cebulka! Moja! Ja ją dałam!...” I w tym samym momencie cebulka się zerwała, a nieszczęsna, co to jednak zawsze tylko dla siebie, raz na zawsze runęła w otchłań.

Oba te obrazy pokazują, że jednak piekło – to nie są inni. Raczej to, że „z bliźnim się możesz zabliźnić”. I jeszcze że przykazania miłości Boga nie da się oddzielić od przykazania miłości bliźniego. Myślę, że warto sobie o tym przypominać w tym czasie, gdy nie bez powodu szczególnie wskazany jest nie tylko post, ale także modlitwa i jałmużna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
+ Wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 3,31-35 lub Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter