28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

CBOS: deklarowana wiara Polaków najniższa od 20 lat - komentarz dyrektora ISKK

Ocena: 0
763

Z ostatnich badań Centrum Badania Opinii Społecznej nad deklarowaną religijnością Polaków wynika, że jako wierzący deklaruje się nadal ponad 90 proc. z nas, jednak odsetek ten maleje i jest najniższy od 20 lat. Z kolei odsetek osób niewierzących systematycznie rośnie, zaś poziom deklaracji głębokiej wiary utrzymuje się na tym samym poziomie.

Fot. pixabay.com/CCO

Wiarę w Polsce deklaruje 91 proc. obywateli, zaś niewiarę lub głęboką wiarę - po 8 proc.

Badania przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski. Analizę oparto na zestawieniach powstałych z dwunastu comiesięcznych badań zrealizowanych w danym roku kalendarzowym. Dodano także dane z roku bieżącego - od stycznia do marca, uznając, że ten okres z powodu pandemii COVID-19, może być pewną cezurą w przemianach religijności.

Ponad 90 proc. poziom deklarowanej religijności Polaków utrzymuje się od końca lat dziewięćdziesiątych, jednak do 2005 roku był na poziomie 96 proc. i od tej pory bardzo powoli, ale systematycznie spada.

W roku 2020 jest najniższy, odkąd monitorujemy tę kwestię 91 proc

– podał CBOS podkreślając, że 8 proc. odsetek osób głęboko wierzących pozostaje stabilny od 2011 roku.

Powoli rośnie udział osób zaliczających się do raczej lub całkowicie niewierzących: w 2007 roku cztery na sto osób uważały się za niewierzące, a w 2019 roku odsetek ten był już dwukrotnie wyższy. Zwrócono uwagę, że regularne praktyki były stabilne w latach 1997–2007 i utrzymywały się na poziomie 57 proc. lub 58 proc. W ostatnich dwóch latach ich wskaźnik spadł aż o 10 proc.

Gdy chodzi o praktyki nieregularne, to w ciągu ostatnich 20 lat odsetek zmienił się o 6 punktów procentowych. Obecnie utrzymuje się na poziomie 38 proc. Z kolei odsetek niepraktykujących do 2009 roku wynosił 9 proc. lub 10 proc. Ostatnio sięgał już 15 proc. – podał CBOS.

Z połączenia danych z deklaracji wiary i praktyk religijnych wynika, że 47 proc. Polaków zalicza się do grona wierzących i praktykujących regularnie. To w ciągu ostatnich 20 lat spadek z 60 proc. Z kolei 37 proc. to wierzący i praktykujący nieregularnie.

Udział wierzących i niepraktykujących jest taki sam, jak niewierzących i niepraktykujących (po 7 proc.), zaś dwie osoby na sto praktykują, choć identyfikują się, jako niewierzące (2 proc.).

Zwrócono uwagę, że ostatnie dwa lata świadczą o spadku zaangażowania religijnego Polaków. "Udział wierzących i praktykujących był w 2019 roku najniższy w historii badań, a odsetki wierzących i niepraktykujących oraz niewierzących i niepraktykujących – najwyższe" – podało CBOS. Dodano jednocześnie, że należy zaczekać z interpretowaniem tej zmiany, jako trendu, ponieważ minęły dopiero trzy miesiące br.

Z badań wynika, że 60-66 proc. respondentów podaje, że wiarę wyniosło z domu i podtrzymuje przekazane im tradycje. W ciągu 20 lat nieznacznie ubyło tych, którzy deklarują, że ich wiara ulegała wahaniom, natomiast dziś wiedzą, iż zasady wiary trzeba godzić z życiem (z 15 proc. do 12 proc.). Większość tej grupy to pracownicy administracyjno-biurowi (25 proc.), uczniowie i studenci (21 proc.), pracownicy instytucji państwowych, publicznych (22 proc.) oraz osoby praktykujące religijnie kilka razy w roku (20 proc.).

Zwrócono uwagę, że stwierdzenie o podtrzymywaniu tradycji wyniesionej z domu w kontekście wiary jest najbliższe rolnikom (90 proc.), osobom powyżej 65 roku życia (80 proc.), ankietowanym z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (80 proc.) oraz badanym, których dochody na osobę w gospodarstwie domowym mieszczą się w przedziale od 900 zł do 1299 zł (80 proc.).

Wśród niepraktykujących Polaków połowa twierdzi, że zaprzestała praktyk w efekcie gruntownych przemyśleń.

+++++++++++++++++++

Wyniki badań CBOS skomentował ks. Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Zwraca on uwagę, że...

W Polsce przez ostatnie 30 lat mamy bardziej do czynienia z procesem, który można określić jako "indywidualizacja religijności".

Ks. Sadłoń napisał w swoim komentarzu:

Dane CBOS, potwierdzają trend obserwowany również przez inne ośrodki, w tym ISKK, że po 1989 r. mamy do czynienia ze stabilną tożsamością religijną Polaków. Polacy deklarują się jako osoby wierzące, jako katolicy. Jednocześnie religijność Polaków dynamicznie się zmienia. Zmiany te dotyczą przede wszystkim chodzenia co niedzielę do kościoła i przyjmowania Komunii św.

W ciągu 30 ostatnich lat, polskie społeczeństwo podąża nieco odmiennym torem co zachodnie kraje. Jeśli więc procesy religijne na zachodzie można określić jako sekularyzacja, to w Polsce przez ostatnie 30 lat mamy bardziej do czynienia z procesem, który można określić jako "indywidualizacja religijności". Nie oznacza ona prostego trendu osłabienia religijnego, ale raczej złożony proces dynamicznego kształtowania się tożsamości religijnej Polaków w zmieniających się warunkach kulturowych.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter