29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Był dla nas wzorem

Ocena: 0
1777

 

W imieniu duchowieństwa diecezjalnego przemawiał ks. prał. Stanisław Markowski.

– Pamiętałeś również o młodzieży akademickiej, dla której zleciłeś budowę nowego akademika, by w godnych warunkach zdobywała stopnie naukowe i pogłębiała wiedzę o Bogu. Jednak najbliższa Twemu serca inwestycja to parafia w Kambii w Sierra Leone, z całym zapleczem duszpasterskim, przedszkolami, szkołami oraz nowym domem zakonnym Sióstr Jezusa Miłosiernego. To dzięki współpracy naszej diecezji z diecezją Makeni możemy uczyć się misyjnego posłannictwa kapłaństwa i Kościoła. Drogi Księże Arcybiskupie, można by jeszcze wiele mówić o szlachetności Twego serca, o wielkości Twego ducha, o wierze ogromnej, której uczyliśmy się przez całe lata.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli alumni z diecezjalnego seminarium. – (…) odchodzi biskup oddany Kościołowi, który swoje życie poświęcił posłudze drugiemu człowiekowi. (…) Był wrażliwy na potrzeby drugiej osoby. Zapamiętaliśmy go jako człowieka o wielkiej erudycji i wysokiej kulturze osobistej. W sposób bezkompromisowy głosił prawdy wiary. Był wzorem dla nas kapłanów i alumnów warszawsko-praskiego seminarium – powiedział rektor ks. dr Tomasz Sztajerwald.

 


MEDYCY I RODZINY

Przedstawiciele służby zdrowia przypomnieli wkład abp. Hosera w integrowanie i wspieranie środowiska medycznego.

Prof. Bogdan Chazan, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich i dyrektor medyczny MaterCare International, wspominał: – Uczył nas, jak ważne dla zdrowia ciała jest zdrowie duszy. Konsekwentnie i odważnie bronił wolności sumienia lekarza i pacjenta. Upominał się za prześladowanych pracowników służby zdrowia. Był człowiekiem zawierzenia, modlitwy, dużej mądrości i wiedzy. Był narzędziem w ręku Boga, Pasterzem dla tak wielu, tak daleko i blisko – w Afryce i w Polsce, a zwłaszcza dla biednych i opuszczonych – mówił prof. Chazan. Przypomniał też słowa abp. Hosera: „byśmy w obliczu śmierci przyjęli postawę wdzięczności, bez przesadnej żałoby”.

Dr Grażyna Rybak, prezes Oddziału Mazowieckiego KSLP, dziękowała za ojcowską postawę abp. Hosera. – Za wszelkie działania, które podjąłeś, abyśmy tworzyli jedną wielką świętą rodzinę skupioną wokół Boskiego Lekarza; za Twoją obecność wśród nas, (…) mimo licznych zajęć zawsze znajdowałeś czas, aby się z nami spotkać, zrobiłeś bardzo wiele dla nas. Za biskupie zawołanie „Bóg jest większy”, które nauczyło nas, skąd i my możemy czerpać siły do wypełniania naszego powołania. Dziękujemy za upominanie nas pełne humoru, byśmy „wiedząc, czym są choroby bezobjawowe, które tak trudno rozpoznać, nie byli bezobjawowymi katolikami”. Dziękujemy za wytrwałą zachętę do rozmowy z Bogiem o naszych pacjentach, co traktowałeś jako ważną część terapii.

Abp Hoser jako priorytet stawiał także duszpasterstwo rodzin. Małgorzata Walaszczyk w imieniu tego środowiska dziękowała za szczególną długoletnią troskę, podkreślając, że abp Hoser znajdował czas, by osobiście co miesiąc przyjeżdżać do ośrodka na ul. Grochowską na prowadzenie spotkań formacyjnych. – Towarzyszenie małżeństwom i ochrona życia były priorytetem – podkreśliła dyrektor Specjalistycznej Diecezjalnej Poradni Rodzinnej.

Następnego dnia, 20 sierpnia, w katedrze warszawsko-praskiej została odprawiona Msza św. pogrzebowa (relacja na s. 17). Uczestniczyła w niej rodzina Hoserów. Świadectwo i słowa pożegnania skierował Janusz Krauze. – W gronie rodzinnym żegnamy dzisiaj wujka Henryka. Poświęcił swoje życie Bogu i Kościołowi i przez większość czasu był gdzieś z dala od rodziny. Mimo to cały czas pozostawał w bliskim kontakcie. Utrzymywanie i umacnianie więzów rodzinnych było dla niego bardzo ważne, zależało mu na tym, żeby rodzina się spotykała w jak najszerszym gronie, poznawała i wspierała. Cały czas miał nas na oku. Radą, pocieszeniem, modlitwą wielu z nas pomógł – mówił.

Pożegnaliśmy człowieka, który na każdym etapie życia zostawił wzór budowania swojej świętości i braterskiej troski o potrzeby i świętość innych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter