28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Ryś: krzyż nadaje moc przepowiadaniu Jezusa

Ocena: 0
840

Bp Grzegorz Ryś przewodniczył w środę wieczorem kolejnej Mszy św. w ramach pielgrzymowania po kościołach stacyjnych archidiecezji krakowskiej. – Krzyż nadaje moc przepowiadaniu Jezusa Chrystusa. To jest przepowiadanie, za którym stoi śmierć i cierpienie za nas – mówił do przybyłych do krakowskiej Bazyliki Mariackiej.

fot. pixabay.com

Hierarcha odwołał się do historii Jonasza i wskazał, że prorok odkrył w swoim życiu Boga miłosiernego, który kocha jego nieprzyjaciół. – Bóg kocha moich wrogów – powiedzcie to sobie do ucha. Przeszkadza Wam to? Często myślimy: 'Niech sobie Bóg kocha, kogo chce. Tylko dlaczego moim sercem, moimi rękami, moim działaniem, dlaczego ja mam moich wrogów ocalać?' – wskazywał.

Dodał, że właśnie dlatego tak istotny jest znak Jonasza. – Jego słowo było mocne, gdyż on sam był jego streszczeniem. Przyszedł i mówił do ludzi o tym, że zmierzają do śmierci, że mogą żyć, jeśli się nawrócą i sam był człowiekiem, który właśnie od Boga dostał drugie życie – mówił.

Biskup powiedział, że Ewangelia przypomina, że Jezus jest jeszcze większym znakiem niż Jonasz. – Jak o mocy słowa Jonasza decydowało to kim był, to tysiąc razy więcej o mocy słowa Jezusa decyduje to kim jest! – podkreślił. – To jest ten, który ma w sobie to doświadczenie przejścia przez śmierć do życia – On staje przed nami i nas uczy, a jednocześnie On jest tym, który za nas umarł – dodał.

Zaznaczył, że Jezus odnosi znak i przepowiadanie Jonasza do siebie. – Jezus wchodzi w doświadczenie Jonasza z własnej woli, dobrowolnie, z miłości. Niczego nas nie naucza, co byłoby poza tym autorytetem, który płynie z krzyża oraz z doświadczenia śmierci i zmartwychwstania. Wszystko jest umocowane w tym znaku. To jest ta jedność słowa i życia. Jedność orędzia z tym, który je wypowiada – mówił.

W homilii bp Ryś wyjaśnił, że liturgia odbywa się w Kościele Mariackim, gdyż w tym samym dniu w Rzymie odbywa się ona w bazylice Santa Maria Maggiore. Właśnie tego dnia rzymskiej liturgii stacyjnej w starożytności liczono kandydatów do święceń kapłańskich.

– Ci ludzie potrzebują naszej modlitwy. W Rzymie nawet obowiązywał wtedy post, by pokazać Bogu, że wierni są głodni nowych kapłanów. Pościliście kiedyś w intencji nowych powołań? Pokażcie Bogu, że jesteście głodni ich kapłaństwa – zachęcił.

Jak uznał, święcenia kapłańskie to moment macierzyństwa w Kościele i chwila, kiedy rodzi on swoich synów do kapłaństwa. – Kościół nas rodzi do wiary, a potem prowadzi do tego, że rozeznajemy w sobie wezwanie od Boga. Kościół nas ostatecznie też wzywa, żeby to wezwanie podjąć – wyjaśnił.

Obecnych w świątyni kandydatów do kapłaństwa zapewnił o modlitwie za to, by doświadczyli znaku i przepowiadania Jonasza i Chrystusa. – Modlimy się dla was o jedność przepowiadania i życia. Inaczej się nie da. Za kerygmatem Jonasza stał znak Jonasza. Za kerygmatem Jezusa stoi Golgota. Inaczej to nie działa. Modlitwa wiernych niech będzie wielką modlitwą o powołania i za tych, którzy są na drodze do kapłaństwa – powiedział na zakończenie bp Ryś.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter