16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Ryś: koronacja częstochowskiej ikony była wydarzeniem w historii Polski i Kościoła

Ocena: 0
807

Koronacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej trzy wieki temu była ważnym wydarzeniem nie tylko w historii Polski, ale i Kościoła – mówił w czwartek na Jasnej Górze biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś.

fot. Wikipedia, CC BY-SA 1.0


Wieczorna msza odprawiona na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo zapoczątkowała dziewięciodniową nowennę, która poprzedza główne obchody 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Nowenna to rodzaj cyklicznego nabożeństwa, które najczęściej odprawiane jest przez dziewięć kolejnych dni poprzedzających ważne święto kościelne. Ta poprzedzająca obchody jasnogórskiego jubileuszu rozpoczęła się w czwartek i potrwa do 25 sierpnia. Cykl rozważań pod hasłem "Koronowana Służebnica" rozpoczynać się będzie przez kolejne dni o godz. 18.30 mszą św. na jasnogórskim szczycie.

Nowennę przez wszystkie dni będzie prowadził podczas wieczornych mszy bp Ryś, który jest przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski. We mszach każdego dnia uczestniczyć będą m.in. wierni częstochowskich parafii, przebywający w pieszych pielgrzymkach.

–  Chcemy w tym czasie nowenny szczególnie się wpatrzyć w ten obraz, w przekonaniu, że jego koronacja trzy wieki temu była wydarzeniem nie tylko w historii Polski, ale w historii zbawienia naszego Kościoła – powiedział w czwartkowej homilii bp Ryś.

Nawiązał do tradycyjnych przekazów, według których obraz obraz jasnogórski miał zostać namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na deskach stołu, z którego korzystała Święta Rodzina. „Dość łatwo jest się uśmiechnąć nad tą tradycją, a o wiele sensowniej jest się nad nią zamyślić i dotrzeć do tego, co jest jakąś najgłębszą prawdą w tej tradycji, dotrzeć do tego, co ją uzasadnia. (…) Wtedy odkryjemy, że każdy prawdziwy wizerunek Maryi jest w jakimś sensie wizerunkiem łukaszowym” – powiedział biskup i dodał, że to św. Łukasz przedstawił w Ewangelii najpełniejszy portret duchowy Matki Bożej.

Nowenna zakończy się 25 sierpnia, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Główne uroczystości 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia z udziałem władz kościelnych i państwowych.

Rozpocznie je uroczysta suma, której przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Wieczorem ojcowie paulini – gospodarze miejsca – zapraszają na widowisko historyczno-muzyczne "Jasna Góra – Polska Kana", zorganizowane przez Telewizję Polską.

Przygotowania do obchodów 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej trwają na Jasnej Górze niemal od roku. Koronacja częstochowskiej ikony miała miejsce 8 września 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI, a koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

W listopadzie zeszłego roku Senat, a w grudniu Sejm, przyjęły uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej. Patronat nad jubileuszem oraz akcją "Żywa Korona Maryi" objęła Konferencja Episkopatu Polski.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został sprowadzony do Częstochowy w 1382 r. przez Władysława Opolczyka. To dzięki tej ikonie Jasna Góra stała się w XV w. jednym z ważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem malowidło powstało na trzech deskach o łącznych wymiarach 122 na 82 cm. Badania wskazują jednak na XIII-XIV-wieczne pochodzenie malowidła. Według jeszcze innych danych, obraz jest bizantyjską ikoną z VI-IX w.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter