22 lutego
sobota
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: praca nie może stać w centrum naszego życia

Ocena: 0
789

Praca nie może stać w centrum naszego życia osobistego i społecznego. Ona ma charakter służebny - podkreślił bp Romuald Kamiński. W przypadające dziś święto Św. Józefa z Nazaretu, Rzemieślnika biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystościom odpustowym w prowadzonej przed ojców orionistów parafii św. Józefa Robotnika w Wołominie. W czasie liturgii 66 młodych ludzi przyjęło sakrament bierzmowania.

fot. pixabay, CC0

W homilii bp Kamiński postawił mężczyznom opiekuna Jezusa Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny jako wzór męża i ojca, który z odpowiedzialnością podjął i zrealizował powierzoną mu przez Boga misję. – Współczesny człowiek i kultura w której wzrasta nastawiona jest na sukces, na pokazanie samego siebie. Tymczasem na kartach Ewangelii nie znajdziemy ani jednego słowa, które wypowiedziałby św. Józef. Jego postawa zejścia niejako w cień, uczy nas nie stawiania siebie samych w centrum zainteresowania, ale przede wszystkim troski o tych których Pan nam powierzył, by mogli oni zrealizować swoje powołanie – powiedział biskup warszawsko-praski.

Mówiąc o wartości ludzkiej pracy, zwrócił uwagę na jej charakter służebny. – Praca nie może być celem samym w sobie. Jej zadaniem jest zapewnienie środków niezbędnych do życia i wypełnienia swojego powołania – podkreślił bp Kamiński.

Wspomniał, że obowiązkiem człowieka jest dzielenie się z innymi wypracowanym dobrem. - Celem pracy jest nie tylko zdobycie środków na utrzymanie, ale także służba innym. Nie możemy ofiarowywać innym tylko tego co nam zbywa. Trzeba tak planować swoje wydatki, by znalazło się w nich również miejsce na konkretną pomoc finansową potrzebującym – zwróci uwagę bp Kamiński.

Przestrzegł też przed pracoholizmem. - Dobrze pojęta praca nigdy nie zabierze nam czasu, który powinien być ofiarowany rodzinie. Co z tego, że człowiek zgromadzi dobra materialne jeśli zaniedba wychowanie. Obowiązkiem rodziców jest znalezienie czasu dla dzieci oraz współmałżonka – podkreślił duchowny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego
Dziś w Kościele: sobota, VI tydzień zwykły, Święto katedry św. Piotra Apostoła
Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 P 5, 1-4; Ps 23,1-6; Mt 16, 13-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -