20 sierpnia
poniedziałek
Bernarda, Samuela, Sobieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Dajczak: to serce pozwala zaufać bezgranicznie Jezusowi

Ocena: 0
213

Inicjator Przystanku Jezus, ordynariusz diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej bp Edward Dajczak powiedział w Kostrzynie do ewangelizatorów, podczas porannej konferencji, że serce człowieka pozwala zaufać bezgranicznie Jezusowi. Zapewnił, że obecny kryzys wiary w Europie nie oznacza jej upadku.

fot. PAP/Lech Muszyński

Inicjator Przystanku Jezus, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak powiedział w Kostrzynie 31 lipca do ewangelizatorów, podczas porannej konferencji, że serce człowieka pozwala zaufać bezgranicznie Jezusowi. Zapewnił, że obecny kryzys wiary w Europie nie oznacza jej upadku.

Podczas dzisiejszej Jutrzni bp Dajczak starał się odpowiedzieć na pytanie: „Jak towarzyszyć Jezusowi?”. Biskup wielokrotnie podkreślał decydującą rolę ludzkiego serca, które pozwala zaufać bezgranicznie Jezusowi i powiedzieć na koniec „Bez Niego nie mogę”. – Inaczej nasza wiara staje się polem bitwy między argumentami i kontrargumentami – dodał.

Duchowny wspomniał o kryzysie, który obecnie dotyka Europę, podał przykład Holandii, gdzie usuniętych zostanie wiele kościołów. Jednocześnie zapewnił, że mimo tego następuje odrodzenie Kościoła, który jest żywy, tworzony przez młodych.

Kapłan wspomniał słowa św. Pawła w drugim liście do Tymoteusza, który mówi, że w dniach ostatecznych nastaną trudne chwile oraz zwraca się do adresata słowami: „Ty natomiast poszedłeś śladem mojej nauki, sposobu życia, zamierzeń, wiary, cierpliwości, miłości, wytrwałości, prześladowań, cierpień, jakie mnie spotkały w Antiochii, w Ikonium, w Listrze”.

Bp Dajczak zwraca uwagę, że ważne jest zobaczenie siebie oczami Boga. – Tylko wtedy widzimy poprawnie i ta sama zasada odnosi się do drugiego człowieka. Dziś tak wiele relacji się rozpada, dlatego, że ten obraz jest sfałszowany. Jesteśmy zanadto określani, definiowani przez to, co przychodzi z zewnątrz, a nie przez nasze wnętrze. Pozwólmy sobie po prostu być przy Jezusie – powiedział kaznodzieja.

– Bez zbędnych słów, towarzyszmy mu w ciszy. Pozwólmy, by Bóg wypisał na nas choć jedno zdanie z Ewangelii – aby ten, kto nie zna Ewangelii, mógł ją w nas zobaczyć. To serce pozwala nam zaufać bezgranicznie Jezusowi i powiedzieć na koniec "Bez Niego nie mogę" – dodał inicjator PJ.

Uczestnicy rekolekcji przystąpili dziś do indywidualnej skrutacji Słowa Bożego (Łk 9, 18-21 i Mt 16, 13-20). We wprowadzeniu bp Edward Dajczak przypominał ewangelizatorom, że słuchanie Słowa nie oznacza tylko czynności biologicznej. To przede wszystkim głębokie duchowe spotkanie, wymagające zamyślenia, ciszy, gotowości do słuchania.

Poprzez rekolekcje na PJ ewangelizatorzy przygotowują się do spotkania z uczestnikami festiwalu rockowego Przystanek Woodstock, którzy, jeśli będą chcieli, otrzymają pomoc modlitewną i wsparcie duchowe.

PW rozpocznie się 3 sierpnia. Wczoraj podczas wieczornej Eucharystii ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przekazał młodym kartkę z napisem: „Zakaz narzekania”, tłumacząc, że ewangelizatorzy przygotowani są do spotkania z różnymi ludźmi, od których nie koniecznie usłyszą miłe słowa. Czasem narażeni są na przykrości, ale są także dowody tego, że ich posługa jest potrzebna wielu.

Na godz. 16.30 zaplanowana jest Msza św., a o godz. 19.30 rozpocznie się nabożeństwo pokutne.

Transmisję z XVIII Przystanku Jezus można śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz radia Profeto.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI