23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi w Boże Ciało o Eucharystii, świadectwie wiary, pomaganiu potrzebującym i pokoju

Ocena: 0
473

O tym jak wielkim darem jest Eucharystia, o dawaniu świadectwa wierze oraz pokoju i jedności mówili biskupi podczas procesji Bożego Ciała, które przeszły   16 czerwca ulicami polskich miast. Odnosili się też do trwającej wojny na Ukrainie i podkreślali potrzebę wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

Fot. BP KEP - procesja Bożego Ciała na plantach Jasnej Góry

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Bożego Ciała w Poznaniu, skąd wyruszyła tradycyjna procesja Bożego Ciała do katedry na Ostrowie Tumskim.

Pragniemy dzisiaj dzielić się chlebem nadziei, pokoju i życia z naszymi braćmi - mówił przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita poznański #procesja w #Poznań. Podkreślał, że #BożeCiało przynagla do świadectwa.#Homilia: https://t.co/fryzVbrNaP pic.twitter.com/d85U1mjhsF

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 16, 2022

W kazaniu wygłoszonym na placu katedralnym przypomniał, że Kościół jest ciałem Chrystusa, dlatego też wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za cały Kościół i każdy ma w nim do spełnienia jakąś funkcję. Zachęcił też do dawania świadectwa wierze. Metropolita Poznański odniósł się także do trwającej wojny na Ukrainie. Podkreślił wagę zdolności przebaczania i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Jak powiedział, odpowiedzialność za innych domaga się odpowiedzi w okazaniu pomocy tym, którzy zostali napadnięci i pamięci o nich w modlitwie.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył centralnym obchodom Bożego Ciała w Inowrocławiu, które rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Zwiastowania NMP. W homilii przypomniał, jak wielkim darem jest Eucharystia. „Eucharystia jest antidotum na nasze «przepraszam, ale mnie to nie dotyczy, nie mam czasu, nie mogę, to nie moja sprawa», jest antidotum przeciw odwracaniu wzroku w inną stronę” – powtórzył za papieżem Franciszkiem abp Polak. Zachęcał do pomagania innym, zaczynając od tego, co się ma, niezależnie czy jest tego dużo czy mało.  „Pan czyni wielkie rzeczy z naszą małością” – powiedział.

.@Prymas_Polski w #BozeCiało: Eucharystia jest antidotum na nasze "przepraszam, ale nie mam czasu, nie mogę, nie moja sprawa”. Trzeba mieć odwagę spojrzeć w twarz. Nie odwrócić oczu. Nie uciec. Nie odrzucić i obojętnie zostawić >>> https://t.co/QMdtphmhCL pic.twitter.com/DfXltyFmnE

— Arch gnieźnieńska (@prymasowska) June 16, 2022

– Niech podstawowe prawdy wiary nie będą tylko zamknięte w ścianach kościołów, ale będą obwieszczane na ulicach miast i wiejskich drogach wszędzie tam, gdzie żyje człowiek – mówił kard. Kazimierz Nycz w kazaniu w czasie uroczystości Bożego Ciała w Warszawie. Metropolita warszawski nawiązywał też do sytuacji na Ukrainie i pomocy uchodźcom, apelując o modlitwę o „zakończenie okrutnej wojny, jaką naszym sąsiadom zgotowała okrutna Rosja”.

Pierwszy ołtarz centralnej procesji w Archidiecezji Warszawskiej nawiązywał tematycznie do rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz do pomocy, jakiej udzielili ukraińskim uchodźcom w ostatnich miesiącach Polacy.

"Panie Jezu, mamy Ci w tym roku tak wiele do powiedzenia, o wiele więcej niż w ubiegłych latach. Wojna, uchodźcy, i drożyzna, która zagląda pod strzechy naszych domów" - mówił kard. Nycz w kazaniu w czasie uroczystości Bożego Ciała @ArchWarszawska https://t.co/GZPNlxPFg0

— Stacja7.pl (@Stacja7pl) June 16, 2022

Podczas procesji Bożego Ciała w Krakowie abp Marek Jędraszewski odnosił się do słów Jezusa wypowiedzianych w Wieczerniku: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję”.

– Świat może dać jedynie taki pokój, co do którego trwałości zawsze będziemy mogli żywić w pełni uzasadnione lęki i obawy. Zbyt często, zbyt szybko i zbyt łatwo obraca się on w przemoc i wojny. Natomiast Chrystus obdarza nas takim pokojem, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić – mówił metropolita krakowski. Podkreślał, że odrzucenie Chrystusa musi prowadzić do przemocy i wojen, do wrogości między ludźmi i do przekreślania w innych godności Bożych dzieci. Metropolita przywołał słowa Jana Pawła II z Gniezna z 1997 r., gdy mówił, że „mur, który wznosi się dzisiaj w sercach, mur, który dzieli Europę, nie runie bez nawrotu ku Ewangelii. Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności”.

"Pokoju i pojednanie nasze"?? #abpMarekJędraszewski pic.twitter.com/pZfWFr4kll

— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) June 16, 2022

Centralna Procesja Bożego Ciała:
1? #bpJanuszMastalski????https://t.co/q3TfWf5KKu
2? #bpDamianMuskus????https://t.co/M767lJRxmk
3? #bpRobertChrząszcz????https://t.co/AcR59lpY6J
4? @agencja_KAI @NMalopolska @PAPinformacje pic.twitter.com/QNxhgsSyAL

— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) June 16, 2022

O tym, że Eucharystia jest pamiątką Jezusa, ale jednocześnie Jego realną obecnością mówił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski w homilii podczas Mszy św. sprawowanej we wrocławskiej archikatedrze.

– Kościół był i jest miejscem zaspokajania głodu Boga – powiedział abp Wiktor Skworc w homilii na zakończenie procesji Bożego Ciała w Katowicach. Przypomniał m.in. rozdzielane w katedrze dary, które 40 lat temu napływały poprzez Caritas z Kościołów Europy Zachodniej, pomoc prawną oraz działalność komitetu pomocy więźniom i internowanym. Dziękował też za pomoc okazywaną uchodźcom z Ukrainy.  – Bóg zapłać za wielkoduszne łamanie chleba i dzielnie się nim. Pewnie nie byliśmy do tego zdolni, gdybyśmy sami nie byli karmieniu Chlebem Miłości – mówił.

Do wierności Chrystusowi poprzez umiłowanie Eucharystii wzywał zaś zebranych na Mszy św. przed białostocką archikatedrą abp Józef Guzdek. Podkreślił, iż uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa stawia wszystkim pytania o wierność Chrystusowi. Podkreślił, że uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., częsta Komunia św. i adoracja Najświętszego Sakramentu to najpewniejsza gwarancja wierności, harmonii i pokoju. Wyjaśniał też, że aby była sprawowana Eucharystia niezbędna jest posługa kapłanów. Dlatego we współczesnym świecie, wobec kryzysu powołań do kapłaństwa, konieczna jest usilna i stała modlitwa o nowe i święte powołania kapłańskie.

Potraktujmy procesję przemierzającą ulicami naszego miasta jako usilne błaganie w intencji młodych mężczyzn, którzy w głębi swej duszy słyszą zaproszenie Chrystusa: «Pójdź za Mną», aby mieli odwagę pójść za głosem powołania. Abp Józef Guzdek #BozeCiało pic.twitter.com/ko4GWdD2jz

— Archidiecezja Białostocka (@BialArchi) June 16, 2022

„Jeżeli kapłan zdradzi Chrystusa i kapłańskie ideały, nie ma dla niego miejsca w szeregach kapłańskich” – stwierdził, ale równocześnie prosił zgromadzonych, by powstrzymywali się od „stygmatyzowania księży” i modlili się za kapłanów oraz w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter