28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bez zmartwychwstania daremna wiara

Ocena: 4.9
2316

„Wierzę w Boga” – mówią chrześcijanie, ale i wyznawcy innych religii. Na czym polega nasza „specyfika”?

Fot. Berthold Werner / Kościół na Górze Błogosławieństw / Domena publiczna / Link

W Stanach Zjednoczonych w środowiskach chrześcijan, także katolików, trwała (trwa?) dyskusja o Jezusie Chrystusie. Bywa w tych dyskusjach i taka teza: Jezus nie był Bogiem, tylko człowiekiem, niezwykłym, ale człowiekiem. Są i takie pomysły, że to uczniowie tak bardzo tęsknili za swoim zmarłym Mistrzem, iż opisali to, co bardzo chcieli przeżyć, ale co tak naprawdę się nie wydarzyło. Było jedynie ich marzeniem, w które tak mocno uwierzyli, że dla nich stało się „prawdziwe”.

To niejedyne rozważania o historii życia Jezusa, których w naszym ortodoksyjnym nauczaniu oczywiście nie ma. Podaje się więc dokładne opisy wędrówki Jezusa po Tybecie i Jego nauce u tamtejszych lamów. Podaje się bardzo konkretne miejsca ostatnich lat życia Jezusa, gdzie miał w gronie rodzinnym dokonać żywota w podeszłym wieku. Żoną prawie w każdej tego typu relacji jest najczęściej Magdalena znana z kart Ewangelii. Przypomnieć też trzeba, że muzułmanie bardzo szanują Jezusa jako jednego z ostatnich proroków, szanują także Jego Matkę, jako matkę wielkiego proroka. Poszukiwanie alternatywnych wersji Jego życia jest zresztą tak stare jak chrześcijaństwo. W początkach komunizmu w encyklopediach radzieckich pod hasłem „Jezus” widniała notka: „postać mityczna”.

Tym wszystkim wersjom nie powinniśmy się dziwić, bo choć zbawienie już się dokonało, to walka przeciwko wierze w to zbawienie jest coraz bardziej zaciekła. I jak widać, czasami skuteczna. Badania chrześcijan i ich wiary pokazują, że niewielu wśród nich takich, którzy wyznają w pełni wiarę Kościoła. Wyniki tych badań nie oszczędzają także nas, Polaków. Stosunkowo duży odsetek badanych na pytanie o Trójcę Świętą odpowiada: „Jezus, Maryja i Józef”. Z przyjęciem i akceptowaniem wszystkich przykazań też mamy problemy. W zasadzie „tak”, ale co do niektórych to już „nie”.

Wiedza o takich błędach powinna nas skłaniać do refleksji nad naszą osobistą wiarą. Jaka jest? Wybiórcza czy pełna? Wypowiadając Credo na Mszy Świętej, mówię prawdę czy kłamię? Takie pytania dotyczą wszystkich prawd wiary naszego Kościoła. Jest jednak jedno najważniejsze. Przypomina je św. Paweł w liście do mieszkańców Koryntu: „jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara”. To jest naszą najważniejszą „specyfiką” – naszym fundamentem.

Wierzysz w to, że Jezus umarł i zmartwychwstał dla twojego zbawienia?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest diakonem stałym, ekspertem Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie i redaktorem naczelnym miesięcznika „Magnificat”.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter