19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Skworc: świadectwo pielgrzyma potrzebne w codziennym życiu

Ocena: 5
632

Do dawania w codziennym życiu „świadectwa pielgrzyma”, wynikającego z doświadczeń pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę, nawoływał w częstochowskim sanktuarium abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zachęcał pątników do konsekwentnego dążenia do świętości.

fot. Wikipedia, Domena publiczna

Do dawania w codziennym życiu „świadectwa pielgrzyma”, wynikającego z doświadczeń pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę, nawoływał w sobotę w częstochowskim sanktuarium abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zachęcał pątników do konsekwentnego dążenia do świętości.

Arcybiskup wygłosił homilię podczas mszy dla uczestników 72. Rybnickiej Pieszej Pielgrzymki, która dotarła w sobotę do Częstochowy. Skupiająca ok. 3,5 tys. osób pielgrzymka należy do najstarszych w regionie. Od 14 lat reprezentuje ona również całą Archidiecezję Katowicką i mieszkańców stolicy Górnego Śląska.

– Ważne jest i przekonujące świadectwo pielgrzyma, który w czasie pielgrzymki zrozumiał, co znaczy ziemskie pielgrzymowanie i ku czemu prowadzi. Na świadectwo pielgrzyma czekają wasi bliscy, rodziny parafialne, czeka nasz Kościół. Już dzisiaj z tego miejsca za to świadectwo pielgrzyma dane w rodzinach, w parafiach, w środowiskach pracy i nauki, bardzo wam serdecznie dziękuję. To jest bardzo cenny dar - dar świadectwa pielgrzyma – podkreślił hierarcha.

W słowie do pielgrzymów arcybiskup nawiązał do obchodzonej w tym roku 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi; wspomniał też o drogocennej „sukience” nałożonej na jasnogórski obraz. Wskazał, że suknia i korony nie zastępują autentycznej relacji z Bogiem i Matką Bożą.

– Na te wszystkie gesty patrzymy ze zrozumieniem, bo człowiek wiary daje matce Jezusa to, co ma najcenniejszego, to co za cenne uważa. Pozostają one jednak rzeczami, przedmiotami, klejnotami. Człowiek wiary jest też świadomy tego, że ważniejsza od rzeczy jest relacja – relacja bliskości i miłości, ostatecznie dar z siebie samego, dar dany Maryi w spotkaniu serc, w spotkaniu w przestrzeni miłości – podkreślił abp Skworc.

– W dniu pielgrzymki budowaliście taką właśnie relację: najpierw daliście swój czas, swoje pielgrzymie umęczenie w tej wyjątkowej spiekocie. A dziś dotarliście do celu ukształtowani i przemienieni przez modlitwę, medytację, katechezę, siostrzaną i braterską miłość, przez codzienną eucharystię, różaniec. Stanęliście u stóp Matki aby ofiarować siebie, swoje serce, miłość – mówił metropolita katowicki.

Wskazał, że „życie chrześcijanina jest szczególnym procesem - przemianą, pielgrzymką prowadzącą ostatecznie do ukształtowania w nas nowego człowieka podobnego do Jezusa Chrystusa, który jest jedyną miarą człowieczeństwa”. Arcybiskup porównał ludzkie życie do pielgrzymki, której sensem jest powołanie do świętości; pielgrzymowanie może być jedną z dróg do jej osiągnięcia, poprzez realizację „bożego planu” wobec każdego człowieka.

– W czasie pielgrzymki ziarna woli bożej były w szczególny sposób, bardzo intensywnie, rzucane na ziemię wolności każdego i każdej z was. Mamy nadzieję, że z tego ziarna pielgrzymiego będzie dobry zasiew i bogaty plon – podsumował arcybiskup, zwracając się do uczestników pielgrzymki z Rybnika i całej archidiecezji katowickiej. To jedna z najliczniejszych pieszych pielgrzymek w diecezji - co roku wędruje w niej ponad 3 tys. wiernych. Pielgrzymi wędrują w dziewięciu grupach.

Pierwszy raz z Rybnika na Jasną Górę poszło w 1945 r. trzech żołnierzy, którzy obiecali Matce Bożej, że jak przeżyją wojnę, podziękują jej za to w Częstochowie. Od tego czasu chodzili już co rok. Z czasem dołączali do nich kolejni pielgrzymi. W 1975 r. ich liczba po raz pierwszy przekroczyła tysiąc.

Również w sobotę na Jasną Górę dotarła licząca około tysiąc osób Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, którą powitał metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak. W ciągu 9-11 dni pątnicy przemierzyli – w zależności od miejsca wyruszenia - od ok. 300 do prawie 400 km. Msza dla pieszych pielgrzymów z Gniezna zostanie odprawiona na jasnogórskim szczycie w niedzielę, kiedy przypada święto Przemienienia Pańskiego.

Prymas Polski, abp Wojciech Polak, nazwał pielgrzymowanie na Jasną Górę „rekolekcjami w drodze”. „Chcemy, żeby z tego jasnogórskiego szczytu pielgrzymi rozeszli się do wszystkich części naszej archidiecezji niosąc przede wszystkim to przesłanie od Maryi: Czyńcie cokolwiek syn wam powie. Myślę, że to jest najważniejsze: że na szczyt się wchodzi, ale na szczycie się nie zostaje; do szczytu się pielgrzymuje, żeby spojrzeć w oczy Matki, ale potem wraca się w konkretne życie” – powiedział prymas, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Abp Polak przypomniał, że tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się w szczególnym roku, kiedy przypadają ważne rocznice: 300-lecie koronacji obrazu Maryi, 100-lecie objawień fatimskich oraz 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie.

„Te wszystkie święta maryjne i wielkie uroczystości mobilizują do tego, że także tutaj, na Jasnej Górze, spotkanie z Matką będzie na pewno dla nich źródłem siły i mocy; na pewno każdy z nich (pielgrzymów) przynosi swoje intencje; pragnie, żeby poprzez tę drogę pielgrzymią, poprzez modlitwę na Jasnej Górze, umocnić swoje życie, swoich bliskich, swoje wspólnoty parafialne, także być takim żywym zaczynem naszego św. Wojciechowego Kościoła” - mówił prymas Polski.

W sumie w sierpniu w pieszych pielgrzymach na Jasną Górę przybędzie w sumie ponad 100 tys. pątników. W drodze jest już m.in. najliczniejsza, 10-tysięczna, pielgrzymka - 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Trasa tej pielgrzymki liczy ok. 250 km, a wędrówka trwa dziewięć dni.

W najbliższych dniach, aż do 14 sierpnia, niemal codziennie na Jasną Górę będą docierać liczne pielgrzymki z prawie wszystkich polskich diecezji; w najliczniejszych idzie po kilka tysięcy osób. Kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 14 sierpnia – w tym dniu w pieszych pielgrzymkach do miasta ma wejść ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć do Częstochowy dzień wcześniej. 15 sierpnia pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - to jedno z największych pod względem liczby pątników wydarzeń religijnych na Jasnej Górze.

Kolejne pielgrzymki przybędą przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej - w tym roku jego obchody będą połączone z głównymi uroczystościami jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Według danych jasnogórskiego klasztoru, w całym ubiegłym roku do Częstochowy przyszło 246 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło łącznie ok. 122 tys. osób.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter