29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Ryś: jak przypominać o chrześcijańskiej tożsamości Europy?

Ocena: 0
3896

„Tożsamość Europy a chrześcijaństwo” – to tytuł 24. Wykładu Rektorskiego, który czwartek 22 lutego wygłosił abp Grzegorz Ryś na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. – Na ile europejska tożsamość chce pamiętać o chrześcijańskiej genezie, a jeśli nie chce pamiętać – w jaki sposób ją przypomnieć? – pytał metropolita łódzki.

fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl

Cykl Wykładów Rektorskich zapoczątkowany został na Uniwersytecie Łódzkim w 2010 r. W roli prelegentów występują wybitne postaci życia naukowego, kulturalnego i religijnego. – Wykłady te są bardzo ważne dla naszej uczelni, gdyż jest to otwarcie uczelni na zewnątrz. To dla nas zaszczyt gościć wybitne osobistości na Uniwersytecie Łódzkim – podkreślił rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Antoni Różalski.

Abp Ryś podkreślił, że temat wykładu jest niezwykle ważny, gdyż ciągle wraca pytanie o tożsamość europejską i o to, jakie w niej miejsce zajmuje chrześcijaństwo. – Nie tylko, jakie to miejsce mu się należy z racji historycznych i obiektywnych, ale też, na ile ta tożsamość, dzisiaj tworzona i kształtowana, chce pamiętać o chrześcijańskiej genezie. A jeśli nie chce pamiętać, to w jaki sposób ją przypomnieć, jakimi narzędziami? – pytał prelegent.

Abp Ryś zaznaczył, że Europa jako wspólnota świadoma siebie, narodziła się wraz ze swoją chrystianizacją pomiędzy IV a VII wiekiem. – To jest pewna prawda, która wynika z uczciwego przeglądu źródeł. To nie jest prawda, która ma wymiar ideologiczny, nie kryje w sobie jakiejś innej intencji – podkreślił wykładowca.

Postawił też pytanie: na ile ten początek Europy żyje współcześnie w samych Europejczykach. – Jan Paweł II odpowiedź na to pytanie zawarł w streszczeniu: Europa ma wspaniałą historię, ale czy ma taką samą pamięć? Pamiętać, znaczy co innego, niż mieć tylko historię – zaznaczył arcybiskup.

Do udziału w wykładzie zaproszeni zostali profesorowie i wykładowcy łódzkich uczelni wyższych, studenci oraz wszyscy, których interesują zagadnienia historii Europy i jej chrześcijańskich korzeni. W ciągu ostatnich siedmiu lat Wykłady Rektorskie na UŁ wygłoszali m.in. Władysław Bartoszewski, Roger Penrose, Szewach Weiss, Vaclav Klaus, Jerzy Buzek czy Sławomir Lachowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter