15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Nowak: kierujcie się prawdą, że żyje we mnie Chrystus

Ocena: 0
177

Kierujcie się prawdą, że „żyje we mnie Chrystus” – mówił do młodzieży w homilii arcybiskup senior Stanisław Nowak, który wieczorem 26 listopada, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie. Msza św. była połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania 21 młodym ludziom. Eucharystia była również dziękczynieniem za 33 lata służby biskupiej w Kościele abp. Stanisława Nowaka.

fot. pixabay.com

– Modlimy się za młodzież, aby dzisiaj bardzo głęboko przeżyła sakrament bierzmowania jako sakrament inicjacji chrześcijańskiej, sakrament początku wzrastania w dojrzałości chrześcijańskiej –mówił na początku Mszy św. ks. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie.

Abp Nowak wskazał na kształt świątyni, która przypomina koronę i przypomniał, że patron kościoła i parafii św. Brat Albert, który namalował obraz „Ecce Homo” bardzo kochał Chrystusa Króla. – Przed swoim obrazem modlił się : „O jakiś jesteś piękny Chryste” – mówił arcybiskup.

Duchowny podkreślił, że „Chrystus jest piękny”. – Uradujcie się bliskością Boga. Pięknem Boga – zaapelował do młodzieży. Wskazał również na rolę rodziców w wychowywaniu w wierze. – Chwała wam rodzice chrześcijańscy za wierność Chrystusowi, za wasze święte małżeństwa –powiedział.

Arcybiskup odnosząc się do przesłania Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata zaznaczył, że „Jezus nie nosił korony jak ziemscy monarchowie, ale nosił koronę cierniową”. – Jezus jest Królem, bo najpierw jest Bogiem. Jest też najpiękniejszym Człowiekiem. Nazywał się sługą. Był wielkim w człowieczeństwie. My jako ludzie jakoś w człowieczeństwie Chrystusa istniejemy. Jezus to Król ludzkości, Król wszechświata. – mówił arcybiskup.

– Chrystus jest Królem miłości, Królem naszych serc, naszych wnętrz. Jest Panem tego, co w nas największe i najpiękniejsze. Chrystus do końca nas umiłował. A to „do końca” oznacza, że bardziej umiłować się już nie dało. Będąc Bogiem umarł za nas – kontynuował abp Nowak.

– Jak chcesz wiedzieć kto to jest Jezus, to patrz na żłobek w Betlejem, gdzie Bóg uniża się. Patrz na krzyż, gdzie Bóg za nas umiera i patrz na hostię na ołtarzu, gdzie ciągle Jezus za nas umiera mistycznie – mówił arcybiskup wspominając słowa św. Jana Pawła II.

Abp Nowak wskazał młodzieży na dojrzałość chrześcijańską. – Tu chodzi o dojrzałość w Chrystusie. Chodzi o zjednoczenie z Chrystusem, życie pełnią Boga – podkreślił abp Nowak. – Z bierzmowaniem wszystko się zaczyna. Ciągle jesteście na początku. W bierzmowaniu otrzymujecie Boga miłości. Bierzmowanie to sakrament mocy i miłości Ducha Świętego – dodał duchowny.

Arcybiskup senior zaapelował do młodzieży, aby za św. Pawłem apostołem przyjęli prawdę: „Żyje we mnie Chrystus”. – Wierzę nie tylko w Chrystusa, ale jest we mnie chrystusowość – przypomniał i za poetą Zygmuntem Krasińskim powtórzył, że „dramatem jest to, że są chrześcijanie, a nie ma chrystusowości”.

– Chodzi o postawy w życiu. Trzeba, żebyśmy byli podobni do Chrystusa. Musimy próbować kochać, tak jak On kochał. Chrystus będzie nas sądził z miłości. Musimy pamiętać, że z Bogiem się człowiek zna jak miłuje. – powiedział duchowny. – Miłość wszystko nam wyjaśnia. Wszystko daje zrozumieć. Bóg chce, żebyśmy Go wybrali. To dlatego w bierzmowaniu wszystko się zaczyna – dodał arcybiskup.

– Błagam Was. Nie lekceważcie Mszy św. i sakramentu pokuty. Eucharystia wiąże się z obecnością i działaniem Ducha Świętego – zaapelował abp Nowak. Na zakończenie młodzież otrzymała z rąk arcybiskupa krzyże i różańce z Fatimy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter