8 czerwca
czwartek
Medarda, Maksyma, Seweryna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski: Kościół scala i jednoczy

Ocena: 4.5
245

Ten Kościół was scala, jednoczy, daje poczucie przynależności do parafialnego Kościoła, a przez niego do całego świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła – mówił abp Marek Jędraszewski podczas wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Wieliczce.

Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Cud uzdrowienia Łazarza miał umocnić wszystkich, że nie śmierć ma ostatnie słowo, gdy chodzi o życie człowieka – ostatnie słowo należy do Chrystusa, który sam jest życiem i zmartwychwstaniem

– mówił abp Marek Jędraszewski komentując niedzielną Ewangelię.

Podkreślił, że w tym wydarzeniu objawia się władza Chrystusa triumfującego nad śmiercią, a równocześnie Jezus jawi się jako bardzo bliski ludziom, płaczący nad losem zmarłego przyjaciela.

Zwracając się do wiernych parafii św. Sebastiana w Wieliczce, arcybiskup podziękował im za to, że gromadzą się w świątyni na liturgii.

Ten kościół was scala, jednoczy, daje poczucie przynależności do parafialnego Kościoła, a przez niego do całego świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła

– mówił. Podziękował za rozwijanie róż różańcowych, w tym tej męskiej, która powstała ostatnio.

Przed Mszą św. arcybiskup spotkał się z przedstawicielami grup parafialnych a także z sołtysami Lednicy Górnej i Rożnowej, a później także z służbą liturgiczną i ich rodzinami. Metropolita poświęcił również odnowione figury z tęczy kościoła – krucyfiks, Matkę Bożą i św. Jana.

O godz. 14.00 arcybiskup przewodniczył Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Zwracając się do młodzieży, metropolita zaznaczył, że sakrament ten ma umocnić ich wiarę, której głównym przekazem jest prawda o przyjściu Jezusa Chrystusa – Bożego Syna, który jako Mesjasz zbawił świat.

Przywołał też dialog Piotra z Jezusem, w którym Apostoł wyznawał wiarę w Chrystusa i obiecywał trwanie przy Nim nawet wtedy, gdy głosił trudne do przyjęcia prawdy. Odwołując się do sceny wskrzeszenia Łazarza, arcybiskup wskazał też na postawę wiary jego siostry Marty, która w obliczu śmierci brata wierzyła w moc Chrystusa panowania także nad śmiercią.

Metropolita wskazał, że „mężne wyzwanie chrześcijańskiej wiary i życie według niej”, co obiecują kandydaci do bierzmowania, oznacza „ciągle na nowo podkreślać, że Jezus Chrystus ukazał całym swoim życiem i nauczaniem pełną prawdę o Jedynym Bogu w Trzech Osobach”.

Podkreślił, że jeśli tę prawdę się przyjmie, to porządkuje się cały świat wartości człowieka. Zaznaczył, że wiara w Jezusa Chrystusa oznacza także karmienie się Jego Ciałem i Krwią, uczenie się Jego miłości „aż do końca”, a także nadzieję, że przyprowadzi nas do domu swojego Ojca bogatego w miłosierdzie.

Abp Jędraszewski stwierdził, że dary Ducha Świętego otrzymywane w sakramencie bierzmowania umacniają wiarę. A krzyż, który jest pamiątką tego uroczystego wydarzenia, ma mówić o zwycięstwie miłości nad nienawiścią, życia nad śmiercią, Bożego miłosierdzia nad ludzkimi słabościami i grzechami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 czerwca

Piątek - IX Tydzień zwykły
Pan dźwiga poniżonych.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter