1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski: bez odniesienia do Boga mamy do czynienia z umieraniem Europy

Ocena: 5
339

Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić, za niektóre występki naszych współbraci - powiedział abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. krzyżma. „Nieprawdą jest jednak, że taki jest Kościół” – podkreślił metropolita krakowski.

fot. diecezja.pl

W homilii abp Jędraszewski mówił, że tajemnica kapłaństwa jest dziś rozważana w czasie „trudnym dla całego Kościoła”. „Zdajemy sobie sprawę z zarzutów, jakie płyną pod adresem niektórych naszych braci, a w konsekwencji nas wszystkich” – zaznaczył.

Przywołując słowa przemówienia papieża Franciszka na zakończenie watykańskiego spotkania przewodniczących episkopatów, poświęconego ochronie małoletnich w Kościele, podkreślał, że „złość kierowaną dziś przeciwko Kościołowi trzeba przyjąć jako przejaw gniewu Bożego, a jednocześnie głos skrzywdzonych”.

Za papieżem dziękował także wszystkim kapłanom i osobom konsekrowanym, którzy „służą Panu wiernie i bez reszty, i którzy czują się pozbawieni czci i zdyskredytowani haniebnymi postawami niektórych swoich współbraci”. „Dziękuję wam za waszą wierność, za to, że znosicie poczucie krzywdy z powodu nielicznych, dziękuję, że wiernie trwacie przy swoich ślubach. Dziękuję wszystkim świeckim, którzy nas wspierają swoją modlitwą, cierpieniami, wiarą w Chrystusa jako Głowy Kościoła” – mówił hierarcha.

Abp Jędraszewski obszernie cytował ogłoszony niedawno tekst Benedykta XVI „Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego”, w którym papież emeryt diagnozuje przyczyny obecnego kryzysu w Kościele i proponuje drogi wyjścia z niego. „Najpierw: przywrócić wiarę w Boga. Przywrócenie ludzkiej świadomości, że jest Bóg, jest pierwszym zadaniem powierzonym nam przez Pana” – mówił. Dodał, że ta świadomość winna być fundamentem życia „osobistego, społecznego i państwowego”. Abp Jędraszewski mówił, że bez odniesienia do Boga „mamy do czynienia z umieraniem Europy”.

Kolejnymi warunkami odnowy są powrót do miłości do Jezusa Eucharystycznego oraz do tożsamości Kościoła. „Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić za niektóre występki naszych współbraci. Nieliczne, ale każdy z nich to o jeden za dużo. Nieprawdą jest jednak to, że taki jest Kościół” – podkreślił kaznodzieja.

Za Benedyktem XVI zauważył, że jest to „diabelska wizja Kościoła, sączona po to, by zamilkł we współczesnym świecie”. Takie myślenie o Kościele nazwał za papieżem emerytem „kłamliwą logiką, na którą zbyt łatwo dajemy się nabrać”.

Na zakończenie metropolita krakowski życzył kapłanom, by w swoich wspólnotach parafialnych „odkrywali ludzi, którzy są świadkami Boga żywego w codziennym życiu” i potrafili się zauroczyć ich oddaniem Bogu. „Życzę wam, by odkrywanie dobra stało się źródłem waszej radości kapłańskiej, powodem, by nieustannie dziękować Jezusowi, że was wybrał, powołał i nazwał przyjaciółmi” – podsumował.

Podczas Mszy krzyżma abp Jędraszewski pobłogosławił olej chorych, olej katechumenów i konsekrował krzyżmo, a kapłani odnowili swoje przyrzeczenia. W archidiecezji krakowskiej jest to także dzień pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza. Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, ministranci, lektorzy i schole pielgrzymują wraz z kapłanami do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, otaczając ich swoją modlitwą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -



Newsletter