17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: z Maryją zwyciężymy każde zło

Ocena: 0
289

– Z Maryją zwyciężymy każde zło i grzech który nas niszczy – podkreślił abp Henryk Hoser SAC. Biskup diecezji warszawsko-praskiej modlił się wczoraj wieczorem przed kopią Jasnogórskiego Wizerunku, który w ramach peregrynacji po diecezji przybył do wznoszonego w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II.

fot. PAP/Tomasz Gzell

W czasie Mszy Świętej abp Hoser podkreślił rolę Najświętszej Maryi Panny na drodze wiary mówiąc, że jest Ona najkrótszą drogą do Chrystusa. – To przez Nią jak przez bramę Jezusa wszedł w ludzką egzystencję. Tak też przez Nią – pod Jej macierzyńską opieką zmierzamy do Niego – celu naszego istnienia – mówił duchowny.

Zwrócił uwagę, że Matka Boża obecna jest w historii każdego narodu, pokolenia, w historii każdego człowieka pozwalając mu zwyciężyć tam, gdzie on ze swoimi słabymi, ludzkimi siłami – nie jest w stanie się podnieść. – W Protoewangeli czytamy, że szatan może atakować ludzi, ale nie jest w stanie zniszczyć Królowej Nieba i Ziemi – Matki Bożej Zwycięskiej oraz Jej Syna – Jezusa Chrystusa, który pokonał demona poprzez Zmartwychwstanie. Ostateczne zwycięstwo Maryi nad największym wrogiem człowieka, którym jest demon, ukazuje nam już Apokalipsa św. Jana Apostoła – powiedział kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że kult Matki Bożej Zwycięskiej jest bardzo żywy w Kościele. – Czczona jest pod tym tytułem nie tylko tu na Pradze, gdzie Jej interwencji przypisywany jest cud zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, ale także oddaje Jej hołd Paryż, bo chroniła w XVII wieku Kościół we Francji przed rozpadem – zauważył abp Hoser.

Przypomniał, że czczona w wizerunku Pani Jasnogórskiej w roku 1977 roku otrzymała 'płaszcz hetmański' – wotum Żołnierzy Niepodległości, który utkany jest z pamiątek sercu żołnierza najdroższych – pułkowych odznak i odznaczeń za bojowe męstwo. Zdobi go 272 symboli żołnierskiej służby – znaki orderowe niektórych pułków kawalerii oraz krzyże Virtuti Militari – pod każdym z nich kryje się tajemnica miłości do Ojczyzny i żołnierskiego poświęcenia, które są nam niezwykle potrzebne, ponieważ jesteśmy Żołnierzami Jezus Chrystusa, ponieważ jesteśmy gwardią przyboczną Najświętszej Maryi Panny – mówił biskup diecezji warszawsko-praskiej.

Na zakończenie zachęcał do zawierzenia swojego życia Bogu poprzez ręce Maryi przekonując, że jest Ona najczulszą Matką i orędowniczą. – Oddajmy się Jej z całym zaufaniem jak to uczynił św. Jan Paweł II oraz kard. Stefan Wyszyński. Nie kryjmy przed Nią niczego bo jest 'ucieczką grzeszników' – jest po to by wszystkie nasze złe zaszłości – jak to mówimy, zlikwidować napełniając swoją łaską, miłością, czułością, swoją bliskością. – Ona jest naszą Matką zanim została Królową. Módlmy się zatem do Tej, która jest 'Zwycięska' by przyszła nam z pomocą w naszej walce duchowej – zaapelował abp Hoser, dodając: Nie możemy tak łatwo ulegać, rezygnować, podlegać bezczynności czy bierności tam gdzie trzeba walczyć – gdzie trzeba przeciwstawiać się złu. – Niech litania do Matki Bożej Zwycięskiej będzie naszym codziennym pacierzem – prosił wiernych.

Najświętsza Maryja Panna czczona w wizerunku Matki Bożej Zwycięskiej jest patronką diecezji warszawsko-praskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter