19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser o życiu emigrantów

Ocena: 0
291

Życie emigranta jest trudne, zwłaszcza w kraju tak różnym kulturowo od Wietnamu, jak Polska. To was kosztowało dużo wysiłku i cierpienia, ale nie zapominajcie, że Kościół jest powszechny – ten sam w Wietnamie i w Polsce – mówił do społeczności wietnamskiej abp Henryk Hoser z okazji Dnia Modlitwy za Kościół w Wietnamie.

fot. pixabay.com

W kościele św. Jadwigi Śląskiej na stołecznym Żeraniu celebrowana była liturgia w języku polskim i wietnamskim.

Biskup warszawsko–praski przewodniczył uroczystościom w świątyni św. Jadwigi Śląskiej na stołecznym Żeraniu, gdzie księża werbiści prowadzą parafię dla migrantów i uchodźców. Celebrowane są w niej nabożeństwa dla społeczności wietnamskiej i ukraińskiej rytu grekokatolickiego. Piątkowa liturgia sprawowana była w języku polskim i wietnamskim.

Nawiązując w homilii do historii ewangelizacji Wietnamu abp Hoser podkreślił, że Kościół żyje i wzrasta na krwi męczenników. – W czasie prześladowań religijnych w waszym kraju zginęło 117 osób wyznających wiarę w Jezusa Chrystusa – w tym 8 biskupów, 50 kapłanów z czego 37 pochodzenia wietnamskiego, oraz 58 to byli wierni świeccy. Kościół nigdy o nich nie zapomniał, czego wyrazem było wyniesienie ich przez papieża Jana Pawła II do chwały ołtarzy – powiedział abp Hoser.

Zwrócił uwagę, że Kościół będąc żywym organizmem po każdym upadku odbudowuje się. Jako przykład przywołał jedną z próśb Kościoła w Wietnamie o pomoc w budowie seminarium dla ponad 600 alumnów, która wpłynęła do Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

Hierarcha przyznał, że życie każdego emigranta jest niezwykle trudne, zwłaszcza w kraju tak różnym kulturowo od Wietnamu, jak Polska. – To was kosztowało ogromnie dużo wysiłku i cierpienia. Nie zapominajcie jednak, że Kościół ma charakter powszechny, a więc ten sam, co w Wietnamie jest również i w Polsce. Jezus oczekuje od nas, byśmy tam, gdzie żyjemy, mieszkamy i pracujemy stawali się Jego uczniami, którzy głoszą Dobrą Nowinę. Największym bowiem skarbem ludzkiego życia są wiara i nadzieja pokładane w Bogu. On was nigdy nie opuści, ponieważ jest wierny i zawsze gotowy przyjść z pomocą – przekonywał katolików wietnamskich abp Hoser.

Wyrażając radość z prowadzonego przez księży werbistów duszpasterstwa migrantów podkreślił, że wspólnota która tworzą się w parafii na Żeraniu to wielkie wsparcie zarówno na płaszczyźnie duchowej i ludzkiej.

Od początku września w parafii św. Jadwigi posługują misjonarze werbiści. Abp Hoser powierzył im tam posługę z myślą o pracy z imigrantami w stolicy. Oprócz mszy św. w języku wietnamskim, jest już sprawowana coniedzielna liturgia w języku ukraińskim oraz raz w miesiącu po chińsku.

Polska jest czwartym co do wielkości po Francji, Niemczech i Czechach skupiskiem Wietnamczyków w Europie. Stanowią oni drugą pod względem liczebności grupę cudzoziemców w kraju po Ukraińcach. Najwięcej ich osiedliło się w Warszawie i jej okolicach. Dotychczas katolicy wietnamscy modlili się w dwóch małych kaplicach: w Wólce Kosowskiej oraz przy centrum handlowym na ul. Marywilskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 5,1-10; Ps 110,b-4; Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter