31 października
sobota
Urbana, Saturnina, Krzysztofa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: bez prawdy nie da się budować wzajemnych relacji

Ocena: 0
1816

Abp Henryk Hoser, arcybiskup senior diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczył Mszy św. w parafii św. Marka Ewangelisty na stołecznym Targówku. W czasie liturgii powitano kopię obrazu Czarnej Madonny z Jasnej Góry.

fot. Pixabay, CC0

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że współczesna kultura oparta jest na pozorach i kłamstwie, które rujnuje życie osobiste i społeczne. - Rządzą nami media, które coraz częściej posługują się 'fake newsem', czyli fałszywymi wiadomościami, które się fabrykuje, nie 'twarde fakty'. W konsekwencji ludzie tracą orientację w tym, co się dookoła nich dzieje, to rodzi w nich niepokój - powiedział duchowny.

Zwrócił uwagę, że innym problemem jest coraz bardziej powszechny grzech oszczerstwa, który polega na przypisywaniu komuś złych czynów i słów, których nie dokonał, oraz grzech obmowy, kiedy wydobywa się na światło dzienne jego braki, czy złe czyny. - Jeśli dotyczy to poważnych spraw, które rujnują jego reputację, wówczas mamy do czynienia z grzechem ciężkim -ostrzegł abp Hoser.Podkreślił, że wszędzie gdzie jest kłamstwo, tam również jest szatan. - Uczmy się więc mądrze odczytywać wydarzenia oraz wiadomości, które są nam sączone różnymi kanałami, by zawsze umieć oddzielić plewy od ziarna - zaapelował arcybiskup. - Niech Panna Mądra będzie nam w tym przewodniczką - powiedział.Mówiąc o kondycji współczesnych rodzin zachęcał do modlitwy w ich intencji.

- Prośmy Boga za wstawiennictwem Maryi zwłaszcza za matki dzieci utraconych, za matki które same zabiły swoje dzieci, za te, których potomstwo choruje, za matki, które straciły męża lub je opuścił, bo to są sytuacje dramatyczne w ludzkim życiu. Każdy rozwód jest przecież tragedią dla dziecka, jest niejako załamaniem się ziemi, na której stoi naznaczając młodego człowieka na całe życie, bo odbiera się mu wiarę w miłość wierną i dozgonną - powiedział abp Hoser podkreślając, że winę za tę sytuację ponosi całe społeczeństwo. - Niech zatem Ta, która jest ucieczką grzeszników nas podtrzymuje i prowadzi - powiedział duchowny. Przypomniał jednocześnie, że podstawowym kryterium bycia uczniem Chrystusa jest pełnienie woli Bożej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Sobota, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie bo jestem cichy i pokornego serca.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Flp 1,18b-26; Ps 42,2-3.5; Łk 14,1.7-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter